• BELANGRIJK!

    De media maakt graag gebruik van aannames, vaak kloppen feiten niet en worden onderwerpen en stellingen op een andere manier opgesteld waardoor vuurwerk sowieso negatief in de media komt. De media kan flinke ergernissen opleveren, maar alle media mag en zal geplaatst blijven worden, of het nu positief of negatief is m.b.t. vuurwerk.

    Er zijn de laatste jaren tal van discussies op het forum ontstaan bij nieuws over verkeerd gebruik, gevaar, vernielingen en overlast waarbij de sfeer onderling ook vaak gespannen werd. Wij zullen vanaf dit jaar ook strenger toezien op de sfeer in de topics en waar nodig waarschuwen en topics sluiten.

Koningsdag drukker voor ziekenhuizen dan oud en nieuw, vooral jongeren binnen gebracht : ‘Ouders zijn vaak onbereikbaar’

David Bremmer, Carel van der Velden 25-04-25, 03:00
extra personeel | Niet oud en nieuw, maar Koningsdag is in veel steden de drukste dag van het jaar op de eerste hulp, blijkt uit een inventarisatie van deze site. Jongeren raken gewond of bewusteloos en in steden als Arnhem, Den Haag en Utrecht staat extra personeel paraat op Koningsdag.
„Koningsdag is voor ons een van de drukste momenten in het jaar’’, vertelt spoedeisende hulp-arts David Baden van het Diakonessenhuis in Utrecht. In die stad begint het feest al de avond vóór Koningsdag. De gevolgen daarvan ondervinden hij en zijn collega’s. Mensen komen ten val door overmatig drankgebruik of door drugs, met botbreuken of hoofdletsel tot gevolg. Anderen worden bewusteloos op straat aangetroffen en met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. \

Drukker dan oud en nieuw
Ook in Den Haag loopt het ieder jaar storm op de spoedeisende hulp. Daar is de drukte zelfs groter dan met oud en nieuw. „Veel mensen beginnen al vroeg te drinken, sommigen raken daardoor in de problemen’’, zegt Wendy Schmidt, zorgmanager van het MCH Westeinde in Den Haag.
Met Koningsdag ziet Schmidt een ander patroon dan tijdens oud en nieuw. „Tijdens de jaarwisseling is het urenlang rustig en ontstaat de piek vanaf 01.00 uur”, zegt Schmidt. „Tijdens Koningsdag komen de gewonden veel meer gespreid binnen.’’ Is iemand gevallen dan wordt getest of iemand hersenletsel heeft. „Als iemand gedronken heeft, valt dat moeilijk vast te stellen. Zo’n persoon laten we een nachtje in het ziekenhuis blijven.”

Tweehonderd extra patiënten
De SEH in Den Haag houdt op Koningsdag rekening met tweehonderd patiënten extra. Er staan veertien medewerkers paraat, veel meer dan normaal. Het zonnige en warme weer dat wordt verwacht helpt niet mee. „Drank en zon gaan niet goed samen. Mensen drogen uit, verliezen sneller hun coördinatie.’’
Is iemand gevallen, dan wordt getest of iemand hersenletsel heeft. „Als iemand gedronken heeft, valt dat moeilijk vast te stellen. Zo’n persoon laten we een nachtje in het ziekenhuis blijven.”

Vooral jongeren katjelam
In Arnhem, dat rond Koningsdag honderdduizenden feestgangers trekt, rekent het Rijnstate-ziekenhuis net als vorig jaar op tientallen jongeren tussen de 15 en 25 jaar op de eerste hulp. „Kinderen en jongeren kunnen hun grenzen moeilijk aanvoelen en raken al snel katjelam’’, zegt arts Douwe Rijpsma. Vorig jaar stonden er in een half uur tijd ineens vijf of zes ambulances met dronken mensen voor de deur van de Spoedeisende Hulp. Enkelen moesten met speciale fixatiebanden op bed worden vastgebonden of een slaapmiddel toegediend krijgen. „Het klinkt heftig, beseft Rijpsma. „Maar als je dat niet doet, kun je eigenlijk je werk niet meer doen.”
Wat volgens Rijpsma opvalt: ouders zijn vaak onbereikbaar of zelf onder invloed. „Als we dan belden van: ‘Goh, uw zoon of dochter is hier, kan niet op eigen benen staan, maar mag naar huis’, was er niemand die hem of haar kon halen.”

"We hebben net carnaval gehad, dat is bij ons het drukste moment"
woordvoerder van ziekenhuis in Den Bosch

Voorzitter Yara Basta van de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) herkent het landelijke beeld. „Wij zien in het hele land meer drukte rondom de Koningsdag festiviteiten. De drukte varieert per stad, en hangt ook samen met het aantal ehbo-posten op locatie.”

Drink bier
In Brabantse steden als Den Bosch valt het dan weer mee met de drukte. „We hebben net carnaval gehad, dat is bij ons het drukste moment,” zegt een woordvoerder van het Jeroen Bosch ziekenhuis.
In de grote steden hopen artsen ondertussen dat Koningsdag leuk blijft. Utrechtse arts David Baden heeft een nuchter advies voor jongeren: „Als je dan toch drinkt, houd het bij bier. Dan is de kans op ongelukken het kleinst.” Immers: „Niets is zo vervelend als op de spoedeisende hulp belanden na een leuke avond.” De artsen beklemtonen ondanks alles met plezier mensen te helpen. „Het is voor ons ook een feestdag”, zegt Rijpsma. „Collega’s hebben iets oranjes aan of wat lekkers mee.” In Den Haag horen daar oranje tompoucen bij. Schmit: „Het is een bijzonder sfeertje, veel mensen zijn vrolijk.”

Bron: AD.nl
Artikel: https://www.ad.nl/gezond/koningsdag...acht-ouders-zijn-vaak-onbereikbaar~a8033fc42/

AD.nl Koningsdag Ziekenhuizen 25-04-2025.JPG
 
De artsen beklemtonen ondanks alles met plezier mensen te helpen. „Het is voor ons ook een feestdag”, zegt Rijpsma. „Collega’s hebben iets oranjes aan of wat lekkers mee.” In Den Haag horen daar oranje tompoucen bij. Schmit: „Het is een bijzonder sfeertje, veel mensen zijn vrolijk.”
En met de jaarwisseling kan het personeel ineens geen plezier meer hebben? Volgens mij hebben ze zelf niet door hoe ongeloofwaardig men zichzelf nu aan het maken is.

Dit toont aan dat de hele jaarwisseling geframed is. Niks anders.
 
Dit wisten wij natuurlijk al heel lang: alcohol is het grootste probleem. Het mooie is dat je met AI mooie analyses kunt maken. Hieronder zie je wat statistieken, gebaseerd op alle gegevens die online beschikbaar zijn. Kijk vooral even onderaan naar de conclusie.🤡

Let op deze informatie is niet gecontroleerd maar geeft wel een goed beeld.

  1. Koningsdag piekt breder dan oud & nieuw
    • Nieuwjaarsnacht begint meestal pas rond 01.00 u, maar op Koningsdag lopen de binnenkomsten de hele dag door. Dat zorgt voor continu hogere druk op bemensing, vooral in steden met een grote vrijmarkt of oranjefestival.
  2. Carnaval domineert in Brabant
    • Ziekenhuizen in Den Bosch, Breda, Eindhoven en Tilburg rapporteren de grootste volumes in februari/maart; daarna valt Koningsdag daar relatief mee. Alcohol (soms in combinatie met drugs) is veruit de grootste boosdoener.
  3. Oud & nieuw blijft vuurwerk-gedreven
    • Landelijk aantal SEH-behandelingen door vuurwerk blijft rond de 350-400; samen met huisartsposten meer dan 1100 letsels. Alcoholgerelateerde val- en geweldsincidenten zorgen voor een tweede golf na 02.00 u.
Conclusie:
Nationaal telt Nederland nu alleen de SEH-slachtoffers van Oud & Nieuw (vuurwerk = 367). Voor Koningsdag en Carnaval is iedereen aangewezen op lokale tellingen; een landelijk totaal kan op dit moment alleen worden geschat, niet feitelijk gestaafd.

Bizar dat er geen landelijke tellingen zijn voor evenementen zoals koningsdag en carnaval die langdurig hogere druk geeft op zorgpersoneel. Daarbij worden er tijdens koningsdag en carnaval overal nood hulp posten opgezet die niet worden meegeteld.
 
Er zijn gewoon bepaalde "gewoontes" fundamenteel totaal uit de klauwen gelopen.

Handjevol voorbeelden;
- Feest staat gelijk aan zuipen en vreten.
- Zonder alcohol of andere verdovende middelen kan men niet optimaal "genieten" of "gezellig zijn".
- "Ik bepaal zelf wel wat goed voor me is." Tuurlijk, vreet, rook, zuip, snuif, blow, stuiter vooral lekker door, van mij mag je, ik houd je niet tegen. Maar kom dan niet met een zielig verhaal aan bij het ziekenhuis met je obesitas, diabetes, leverfalen, copd/longkanker, hart/vaatziekten of overdosis/vergiftiging.
- Opvoeden? Vooral lekker losjes. Grenzen? Die ontdekken ze zelf wel. Gewoon dezelfde houding als oom agent die al zijn autoriteit en respect kwijt is door het deëscalerende aai-over-de-bol, kopje thee erbij en vooral niet hard optreden beleid. Alles kan, alles mag en liefst on-demand je zin krijgen en vooral niet ergens moeite voor hoeven doen. Daar krijgen we een sterke volgende generatie van!

Bovenstaande geldt gelukkig niet voor iedereen, maar er is al jaren een zorgelijke tendens gaande. Moet alles dan gereguleerd? Nee zeker niet. Maar er mogen wat mij betreft wel consequenties zitten aan bepaald (wan)gedrag èn positieve stimuli voor gewenst 'gedrag/handelen'.

Houd je uiteraard wel ruimte voor discussie wie bepaalt WAT dan precies gewenst gedrag is. Maar er is denk/hoop ik weinig discussieruimte over de excessen die op vaste momenten in het jaar plaatsvinden.
 
Oud & nieuw blijft vuurwerk-gedreven
  • Landelijk aantal SEH-behandelingen door vuurwerk blijft rond de 350-400; samen met huisartsposten meer dan 1100 letsels. Alcoholgerelateerde val- en geweldsincidenten zorgen voor een tweede golf na 02.00 u.
Conclusie:
Nationaal telt Nederland nu alleen de SEH-slachtoffers van Oud & Nieuw (vuurwerk = 367).
Kanttekening: van die vuurwerkslachtoffers wordt NIET gedocumenteerd of er alcohol in het spel was. (Dat paste niet in de opdracht van VeiligheidNL). Dus daar geeft de statistiek ook nog een vertekend beeld.
 
Kanttekening: van die vuurwerkslachtoffers wordt NIET gedocumenteerd of er alcohol in het spel was. (Dat paste niet in de opdracht van VeiligheidNL). Dus daar geeft de statistiek ook nog een vertekend beeld.
Goede toevoeging, en dat klopt helemaal. Alles lijkt alleen maar gericht op oud en nieuw, alsof de rest niet bestaat. Echt walgelijk, en iedereen doet eraan mee. Want: zichtbaar in de media, dus waar…. Maar goed dat wisten wij hier natuurlijk lang alleen erg zeur dat wij hier nu daadwerkelijk de dupe van zijn geworden.
 
Back
Bovenaan