Wie kan het geheim vertellen waarom sommige merken vuurwerk beter zijn dan die van de concurrent ?

Tijgernootje

VWC lid
Ik zal vast niet de enige zijn die opmerkt dat soms het ene stuk vuurwerk van merk A het beter doet dan die van merk B.
Maar waar ligt dat aan ?
Hoe kruit word gemaakt,dat is voor vuurwerk denk ik overal hetzelfde recept,zuiverheidsgraad kan denk ik niet t grote verschil maken.
Maar als al het vuurwerk globaal van dezelfde plek komt,en t kruit recept en de werkwijzes zijn t zelfde,waar komt dan dat verschil vandaan dat iets van b.v Riakeo of Funke duidelijk krachtiger en fraaier is dan een zelfde product van China Red of Wollf om maar wat te noemen ?
Ik ben daar erg benieuwd naar.
 
Ik heb zo mijn ideeën en vermoedens, maar échte kennis ontbreekt hierbij. Daarom volg ik dit topic graag. Hopelijk komen er enkele serieuze antwoorden voorbij.
Daar sluit ik mij bij aan. Ik kan me goed voorstellen dat kwaliteitsverschil ontstaat door zuiverheid van gebruikte chemicaliën/hulpstoffen en het wel of niet nemen van shortcuts om productiekosten te verlagen, maar ik ben ook wel benieuwd naar de visie van mensen die er verstand van hebben.
 
Kwaliteitscontrole? Riakeo en Funke zullen er wel dichter op zitten. Al hebben de meeste Nederlandse importeurs ook genoeg mooi en goed vuurwerk, het gebeurt vaak zat dat iets echt minder of slecht is.
 
Dit is niet eenvoudig, maar er zijn inderdaad meerdere factoren mogelijk.

Samenstelling van composities, kwaliteit van gebruikte chemicaliën/stoffen en monitoren van kwaliteit en arbeid zijn terecht aangehaalde punten.

Ik heb jaaaaren geleden een soortgelijke discussie aangezwengeld, toen er plotseling VEEL betere kwaliteit kwam uit 15gram dan daarvoor. Nu zien we zelfs aardige producten met minder dan 10gram in een tube. Hoe dan?

Wat betreft kwaliteitscontrole, dit is hard nodig. Als een Chinees extra kan verdienen door je af te schepen met iets anders (of een downgrade) van wat je oorspronkelijk hebt afgesproken, dan zal ie dat niet nalaten. Dit is niet alleen bij vuurwerk zo.

Malte van funke zit er het hele jaar bovenop en dat vinden ze in China niet leuk. Andere importeurs gaan 1 of 2x of niet, dat verschil merk je onherroepelijk.
 
Laatst bewerkt:
Ik zal vast niet de enige zijn die opmerkt dat soms het ene stuk vuurwerk van merk A het beter doet dan die van merk B.
Maar waar ligt dat aan ?
Hoe kruit word gemaakt,dat is voor vuurwerk denk ik overal hetzelfde recept,zuiverheidsgraad kan denk ik niet t grote verschil maken.
Maar als al het vuurwerk globaal van dezelfde plek komt,en t kruit recept en de werkwijzes zijn t zelfde,waar komt dan dat verschil vandaan dat iets van b.v Riakeo of Funke duidelijk krachtiger en fraaier is dan een zelfde product van China Red of Wollf om maar wat te noemen ?
Ik ben daar erg benieuwd naar.
Waarom smaakt brood van de bakker beter dan het brood uit de supermarkt...

Deels kwaliteitscontrole, maar een importeur is toch echt net iets anders dan een producent (Riakeo of Funke). Een importeur kan kiezen uit wat smaakjes en kleine variaties, maar Riakeo en Funke richten zich ook veel meer op productontwikkeling.
 
Dit is niet eenvoudig, maar er zijn inderdaad meerdere factoren mogelijk.

Samenstelling van composities, kwaliteit van gebruikte chemicaliën/stoffen en monitoren van kwaliteit en arbeid zijn terecht aangehaalde punten.

Ik heb jaaragenda geleden een soortgelijke discussie aangezwengeld, toen er plotseling VEEL betere kwaliteit kwam uit 15gram dan daarvoor. Nu zien we zelfs aardige producten met minder dan 10gram in een tube. Hoe dan?

Wat betreft kwaliteitscontrole, dit is hard nodig. Als een Chinees extra kan verdienen door je af te schepen met iets anders (of een downgrade) van wat je oorspronkelijk hebt afgesproken, dan zal ie dat niet nalaten. Dit is niet alleen bij vuurwerk zo.

Malte van funke zit er het hele jaar bovenop en dat vinden ze in China niet leuk. Andere importeurs gaan 1 of 2x of niet, dat verschil merk je onherroepelijk.
Hij woont ook in China dacht ik.
 
Kwaliteitscontrole? Riakeo en Funke zullen er wel dichter op zitten. Al hebben de meeste Nederlandse importeurs ook genoeg mooi en goed vuurwerk, het gebeurt vaak zat dat iets echt minder of slecht is.

Dat denk ik niet. Malte (Argento) heeft het bijvoorbeeld ook over eigen ontwikkeling van effecten en sterren. Iets wat hierboven ook wordt genoemd. Kwaliteitscontrole zal daarin ook ongetwijfeld een belangrijke rol spelen.

Persoonlijk denk ik ook dat de Nederlandse regelgeving en de keuring door het ILT veel beperkingen opleggen. Er zal daardoor ongetwijfeld minder mogelijk zijn, maar dat verklaart niet waarom we soms echt hele slordige effecten, sterren of plofjes tegen komen... Vaker dan eens.

Riakeo zie ik écht als de voorloper op het gebied van kwaliteit (binnen Nederland). Al hebben zij als fabrikant alles in eigen beheer. Lesli is daarbij ‘slechts’ de importeur. Daar zal ook een verschil in zitten.

Bij veel andere Nederlandse importeurs lijkt de nadruk vooral te liggen op volume en een snelle marktintroductie, waardoor onderscheidend vermogen vaak ontbreekt. Maar wie zal dat in dit topic hardop durven toegeven?

Hoe het precies komt dat de sterren van bijvoorbeeld Riakeo zo uitzonderlijk helder zijn, het goud langer blijft doorbranden en boeketten voller ogen (incl. een grotere spreiding en hardere burst), dan bij andere merken met dezelfde mogelijkheden (of beperkingen... maar net hoe je het ook wilt noemen). Dat durf ik niet te zeggen.

Interessant topic. Maar geen idee of we echt ooit antwoord op de vragen zullen weten.
 
Na jaren geen reactie te hebben geplaatst op het forum, laat ik me bij deze graag weer even gelden.

Voor mijn werk heb ik veel te maken met China en ben ik daar zelf ook meerdere keren geweest. Mijn werk is niet vuurwerkgerelateerd, maar wanneer ik daar ben, vind ik het leuk om toch tijd te besteden aan een van mijn oudste hobby’s: vuurwerk. Zo ben ik dit jaar in Pingxiang geweest. In de vrije dagen die ik had, heb ik meerdere vuurwerkfabrieken bezocht. Er zijn daar honderden vuurwerkfabrieken. Ieder met zijn eigen specialisme, maar ook verschil in kwaliteit.

Zoals met alles is vuurwerk uiteindelijk een commerciële business. Er zijn verschillende strategieën die je als onderneming kunt hanteren om omzet te genereren. Denk hierbij aan het leveren van de hoogste kwaliteit door gebruik te maken van de beste grondstoffen, ervaren pyrotechnici en strikte regels richting fabrikanten, waaronder het testen van samples en batches. Dit vormt de basis voor een goede uitwerking. De gids vertelde dat de laatste jaren er veel geïnvesteerd is vanuit de fabrieken om het vuurwerk te optimaliseren. Denk hierbij aan nieuwe effecten, maar ook het verhogen van de kwaliteit.

Daarnaast kun je je voorstellen dat er importeurs zijn die op veilig spelen en niet het maximale uit een tube willen halen om zo afkeur te voorkomen.

Zodra de cake eenmaal is geproduceerd, spelen transport en opslag ook een belangrijke rol in de uiteindelijke uitwerking. Vocht is funest voor het effect. Investeer je als importeur voldoende om dit te voorkomen, of denk je: het loopt wel los?
In mijn beleving zijn dit de belangrijkste factoren die daadwerkelijk verschil maken in de uitwerking van een effect.

Funke is, zoals hier in het topic al beschreven, waarschijnlijk de importeur die zich hier echt in onderscheidt en behoort tot de besten. Dat kan alleen als je er kort op zit en ook echt weet wat je doet. Chinezen zijn meesters in het geweldig presenteren van een concept om vervolgens een totaal ander eindproduct te leveren. Vuurwerk vormt daarop geen uitzondering. Sterker nog, in mijn optiek is vuurwerk bij uitstek het product waarbij een concept, denk aan samples of productievideo’s, enorm wordt opgepompt, om uiteindelijk met een minimale uitwerking als eindproduct te komen. Immers: de consument steekt het maar één keer af en, los van ons als liefhebbers, zijn de meesten niet kritisch. Volgend jaar zijn ze het alweer vergeten en hebben ze vaak geen besef van het daadwerkelijke kwaliteitsverschil.

Zo horen we allemaal elk jaar tijdens de feestdagen dat je in België of Duitsland het beste vuurwerk kunt kopen en dat Nederlands vuurwerk niets voorstelt. Ieder jaar hoor ik van buren die ook vuurwerk afsteken: “Jij bent zeker naar Polen of België geweest?” Maar het antwoord is altijd nee, dit is allemaal legaal Nederlands vuurwerk. De buren kopen hun vuurwerk bij de plaatselijke fietsenwinkel en het zal ze een worst wezen welke importeur erachter zit. Sterker nog: als ik vraag waarom ze iets gekocht hebben, geven ze vaak aan dat er “aanrader” bij stond. Voor mij is dat een bevestiging dat marketing bij vuurwerk van levensbelang is, en kwaliteit veel minder. Importeurs spelen hier slim op in. Het is aan ons als liefhebbers om per importeur op zoek te gaan naar de pareltjes.

Evolution Fireworks is voor mij ook een importeur die vóór de overname van GBV/Weco het maximale leverde. Na de overname ging de kwaliteit echter sterk achteruit, sterker nog, het product was nauwelijks nog herkenbaar. Waar dat precies aan ligt, kunnen we het beste aan Marcel (van Evolution Fireworks) vragen; die kan ons dat ongetwijfeld zo vertellen.

Aan de andere kant van het aanbod vind je importeurs die veel geld uitgeven aan marketing, maar minder investeren in het product zelf. De samenstelling van de chemicaliën is van lagere kwaliteit, het aantal grammen per tube is minder en opslag en transport worden zo goedkoop mogelijk uitgevoerd.

Daarnaast is er ook een groot verschil tussen fabrikanten in China. Sommige importeurs kijken kritisch naar hun fabrikant en stappen over bij slechte kwaliteit, terwijl anderen jarenlang bij dezelfde fabrikant blijven hangen. Zo’n fabrikant kan zich dan ook makkelijker veroorloven om minder kwaliteit te leveren, omdat de kans klein is dat de importeur overstapt.

Afsluitend: kwalitatief goed vuurwerk kost nu eenmaal meer geld. Helaas zijn er genoeg voorbeelden waarbij je veel betaalt voor weinig kwaliteit. Voor mij als liefhebber maakt juist dát het leuk. De hobby zit hem ook in het zoeken, vergelijken en ontdekken.
 
Na jaren geen reactie te hebben geplaatst op het forum, laat ik me bij deze graag weer even gelden.

Voor mijn werk heb ik veel te maken met China en ben ik daar zelf ook meerdere keren geweest. Mijn werk is niet vuurwerkgerelateerd, maar wanneer ik daar ben, vind ik het leuk om toch tijd te besteden aan een van mijn oudste hobby’s: vuurwerk. Zo ben ik dit jaar in Pingxiang geweest. In de vrije dagen die ik had, heb ik meerdere vuurwerkfabrieken bezocht. Er zijn daar honderden vuurwerkfabrieken. Ieder met zijn eigen specialisme, maar ook verschil in kwaliteit.

Zoals met alles is vuurwerk uiteindelijk een commerciële business. Er zijn verschillende strategieën die je als onderneming kunt hanteren om omzet te genereren. Denk hierbij aan het leveren van de hoogste kwaliteit door gebruik te maken van de beste grondstoffen, ervaren pyrotechnici en strikte regels richting fabrikanten, waaronder het testen van samples en batches. Dit vormt de basis voor een goede uitwerking. De gids vertelde dat de laatste jaren er veel geïnvesteerd is vanuit de fabrieken om het vuurwerk te optimaliseren. Denk hierbij aan nieuwe effecten, maar ook het verhogen van de kwaliteit.

Daarnaast kun je je voorstellen dat er importeurs zijn die op veilig spelen en niet het maximale uit een tube willen halen om zo afkeur te voorkomen.

Zodra de cake eenmaal is geproduceerd, spelen transport en opslag ook een belangrijke rol in de uiteindelijke uitwerking. Vocht is funest voor het effect. Investeer je als importeur voldoende om dit te voorkomen, of denk je: het loopt wel los?
In mijn beleving zijn dit de belangrijkste factoren die daadwerkelijk verschil maken in de uitwerking van een effect.

Funke is, zoals hier in het topic al beschreven, waarschijnlijk de importeur die zich hier echt in onderscheidt en behoort tot de besten. Dat kan alleen als je er kort op zit en ook echt weet wat je doet. Chinezen zijn meesters in het geweldig presenteren van een concept om vervolgens een totaal ander eindproduct te leveren. Vuurwerk vormt daarop geen uitzondering. Sterker nog, in mijn optiek is vuurwerk bij uitstek het product waarbij een concept, denk aan samples of productievideo’s, enorm wordt opgepompt, om uiteindelijk met een minimale uitwerking als eindproduct te komen. Immers: de consument steekt het maar één keer af en, los van ons als liefhebbers, zijn de meesten niet kritisch. Volgend jaar zijn ze het alweer vergeten en hebben ze vaak geen besef van het daadwerkelijke kwaliteitsverschil.

Zo horen we allemaal elk jaar tijdens de feestdagen dat je in België of Duitsland het beste vuurwerk kunt kopen en dat Nederlands vuurwerk niets voorstelt. Ieder jaar hoor ik van buren die ook vuurwerk afsteken: “Jij bent zeker naar Polen of België geweest?” Maar het antwoord is altijd nee, dit is allemaal legaal Nederlands vuurwerk. De buren kopen hun vuurwerk bij de plaatselijke fietsenwinkel en het zal ze een worst wezen welke importeur erachter zit. Sterker nog: als ik vraag waarom ze iets gekocht hebben, geven ze vaak aan dat er “aanrader” bij stond. Voor mij is dat een bevestiging dat marketing bij vuurwerk van levensbelang is, en kwaliteit veel minder. Importeurs spelen hier slim op in. Het is aan ons als liefhebbers om per importeur op zoek te gaan naar de pareltjes.

Evolution Fireworks is voor mij ook een importeur die vóór de overname van GBV/Weco het maximale leverde. Na de overname ging de kwaliteit echter sterk achteruit, sterker nog, het product was nauwelijks nog herkenbaar. Waar dat precies aan ligt, kunnen we het beste aan Marcel (van Evolution Fireworks) vragen; die kan ons dat ongetwijfeld zo vertellen.

Aan de andere kant van het aanbod vind je importeurs die veel geld uitgeven aan marketing, maar minder investeren in het product zelf. De samenstelling van de chemicaliën is van lagere kwaliteit, het aantal grammen per tube is minder en opslag en transport worden zo goedkoop mogelijk uitgevoerd.

Daarnaast is er ook een groot verschil tussen fabrikanten in China. Sommige importeurs kijken kritisch naar hun fabrikant en stappen over bij slechte kwaliteit, terwijl anderen jarenlang bij dezelfde fabrikant blijven hangen. Zo’n fabrikant kan zich dan ook makkelijker veroorloven om minder kwaliteit te leveren, omdat de kans klein is dat de importeur overstapt.

Afsluitend: kwalitatief goed vuurwerk kost nu eenmaal meer geld. Helaas zijn er genoeg voorbeelden waarbij je veel betaalt voor weinig kwaliteit. Voor mij als liefhebber maakt juist dát het leuk. De hobby zit hem ook in het zoeken, vergelijken en ontdekken.
De spijker op zijn kop!
 
De belangrijkste factoren zijn samenstelling (verhoudingen), kwaliteit van de grondstoffen (zuiverheid) en de juiste productietechniek (kennis en ervaring) en kwaliteitscontrole.

Samenstelling is een recept en kan gekopieerd worden.
Kwaliteit van de grondstoffen is een lastige en soms onzekere factor waarbij de fabrikant ook weer afhankelijk is van de betreffende leverancier(s). Ook al gaat een fabrikant voor de beste kwaliteit, en dus de hoogste inkoopprijs, de kwaliteit is niet altijd constant.
Productietechniek is gebaseerd op kennis en kwaliteitscontrole sluit daar op aan. Als je in China iets laat produceren en alles goed ingeregeld hebt gaat dat vaak goed tot de opdrachtgever niet meer kijkt. Dat is het moment dat er op productiekosten bespaard gaat worden. Om dit goed te laten gaan moet de opdrachtgever of een betrouwbare agent er continu bovenop zitten.

Malte (Funke) doet dat door zelf veel kwaliteitscontrole te doen en de arbeiders te instrueren en continu bij te sturen.
Riakeo produceert het overgrote deel van de producten echt zelf en kan daarom ook een goede kwaliteitscontrole uitoefenen.
 
Interessant topic, er zitten voldoende mensen met kennis hier op het forum hopelijk kan iemand hier antwoorden. Ik denk ook dat het een combinatie van factoren is maar uiteindelijk draait het zoals altijd om centen Betere grondstoffen = duurder, grondige kwaliteitscontrole = meer tijd en tijd is geld, de beste pyrotechneuten = geld etc.

En last but not least ook de wil om het beste te maken wat mogelijk is, het is een keuze om aan deze parameters te rommelen. Ik bedoel kijk naar een simpel product als een babypijl, vroeger waren die gewoon top.

Elk jaar werden ze minder tot het rotzooi werd. Lontjes die eruit vallen, pijljes van het stokje vallen, direct knallen, 5meter vliegen ipv een lange vlucht met fluit etc. Dat is echt een keuze in mijn ogen om zo goedkoop mogelijk te produceren en het product zo goedkoop mogelijk kunnen verkopen als lokkertje. Dat is echt een fout geweest. Geld ook voor astronautjes, romeinse kaarsen, grondbloemen, jumping jacks enz. Er werden wel steeds meer pogingen gedaan om het te verbeteren maar pas echt toen funke op de markt kwam zag je wel iets veranderen hier op het gebied van kwaliteit. Als mooi voorbeeld de Katan grijslont knallers, prijzig maar wel goede kwaliteit, echt een goed product met veel vraag naar. Zonde dat we daar zo lang op hebben moeten wachten en er maar 1 seizoen van hebben kunnen genieten.
 
Ik zal vast niet de enige zijn die opmerkt dat soms het ene stuk vuurwerk van merk A het beter doet dan die van merk B.
Maar waar ligt dat aan ?
Hoe kruit word gemaakt,dat is voor vuurwerk denk ik overal hetzelfde recept,zuiverheidsgraad kan denk ik niet t grote verschil maken.
Maar als al het vuurwerk globaal van dezelfde plek komt,en t kruit recept en de werkwijzes zijn t zelfde,waar komt dan dat verschil vandaan dat iets van b.v Riakeo of Funke duidelijk krachtiger en fraaier is dan een zelfde product van China Red of Wollf om maar wat te noemen ?
Ik ben daar erg benieuwd naar.
Verschillende fabrieken is toch met alles zo net als tv tot thee Verschillende fabrieken verschillende fabricage klaar thats it
 
Interessant topic, er zitten voldoende mensen met kennis hier op het forum hopelijk kan iemand hier antwoorden. Ik denk ook dat het een combinatie van factoren is maar uiteindelijk draait het zoals altijd om centen Betere grondstoffen = duurder, grondige kwaliteitscontrole = meer tijd en tijd is geld, de beste pyrotechneuten = geld etc.

En last but not least ook de wil om het beste te maken wat mogelijk is, het is een keuze om aan deze parameters te rommelen. Ik bedoel kijk naar een simpel product als een babypijl, vroeger waren die gewoon top.

Elk jaar werden ze minder tot het rotzooi werd. Lontjes die eruit vallen, pijljes van het stokje vallen, direct knallen, 5meter vliegen ipv een lange vlucht met fluit etc. Dat is echt een keuze in mijn ogen om zo goedkoop mogelijk te produceren en het product zo goedkoop mogelijk kunnen verkopen als lokkertje. Dat is echt een fout geweest. Geld ook voor astronautjes, romeinse kaarsen, grondbloemen, jumping jacks enz. Er werden wel steeds meer pogingen gedaan om het te verbeteren maar pas echt toen funke op de markt kwam zag je wel iets veranderen hier op het gebied van kwaliteit. Als mooi voorbeeld de Katan grijslont knallers, prijzig maar wel goede kwaliteit, echt een goed product met veel vraag naar. Zonde dat we daar zo lang op hebben moeten wachten en er maar 1 seizoen van hebben kunnen genieten.
Ik wil dolgraag antwoorden en een enorme post maken.

Het probleem is alleen dat ik dan heel veel chemicalien bij naam moet noemen en processen moet gaan uitleggen en dat is denk ik niet de bedoeling hier.

Wat ik wel kan zeggen is dat het een misvatting is dat de zuiverheid van grondstoffen een noemenswaardige invloed heeft op het effect en dat "betere meer zuivere"grondstoffen ook zorgen voor beter vuurwerk. Zo zijn de benodigde oxidatoren voor pyro mengsels eigenlijk altijd gewoon zuiver, dit heeft met het productieproces van deze stoffen te maken...er treed niet echt vervuiling op en dit was ook nooit een issue of iets om rekening mee te houden.

Zelfde verhaal met metalen die erin verwerkt worden en metaalpoeders zoals titanium. etc Allemaal gestandaardiseerd en geen noemenswaardig verschil tussen fabrikant a of b. Het zijn hele basis stoffen allemaal. Het was wel zo dat chemische fabrikant a de stoffen heel fijn aanleverde en dat fabrikant b geen anti caking gebruikte en wat grover aanleverde waarbij alles eerst gezeefd en evt fijner gemalen moest worden voordat het in formules verwerkt kon worden, echt een gruwelijk takkewerk soms.

Wat wel enorm veel uitmaakt is de aandacht die er wordt besteed aan het goed screenen/op maat uitsorteren van sterren ( allemaal even groot = allemaal even lang branden = meer symetrisch effect) en de aandacht die er aan het assembleren wordt besteed.

De Chinezen zijn ware meesters in het maken van bombettes en cakes, echt geweldig knap hoe ze dat op die schaal kunnen maken en assembleren.
 
Laatst bewerkt:
Ik wil dolgraag antwoorden en een enorme post maken. Ik heb jarenlang aan de produktie kant van vuurwerk gezeten, als in losse chemicalien verwerken tot halffabrikaten en assembleren . Vuurwerk maken is best smerig werk, maar ik heb me gelukkig altijd goed ingepakt en beschermd.

Het probleem is alleen dat ik dan heel veel chemicalien bij naam moet noemen en processen moet gaan uitleggen en dat is ik denk niet de bedoeling hier.

Wat ik wel kan zeggen is dat het een misvatting is dat de zuiverheid van grondstoffen een noemenswaardige invloed heeft op het effect en dat "betere meer zuivere"grondstoffen ook zorgen voor beter vuurwerk. Zo zijn de benodigde oxidatoren voor pyro mengsels eigenlijk altijd gewoon zuiver, dit heeft met het productieproces van deze stoffen te maken...er treed niet echt vervuiling op en dit was ook nooit een issue of iets om rekening mee te houden.

Zelfde verhaal met metalen die erin verwerkt worden en metaalpoeders zoals titanium. etc Allemaal gestandaardiseerd en geen noemenswaardig verschil tussen fabrikant a of b. Het zijn hele basis stoffen allemaal. Het was wel zo dat chemische fabrikant a de stoffen heel fijn aanleverde en dat fabrikant b geen anti caking gebruikte en wat grover aanleverde waarbij alles eerst gezeefd en evt fijner gemalen moest worden voordat het in formules verwerkt kon worden, echt een gruwelijk takkewerk soms.

Wat wel enorm veel uitmaakt is de aandacht die er wordt besteed aan het goed screenen/op maat uitsorteren van sterren ( allemaal even groot = allemaal even lang branden = meer symetrisch effect) en de aandacht die er aan het assembleren wordt besteed.

De Chinezen zijn ware meesters in het maken van bombettes en cakes, echt geweldig knap hoe ze dat op die schaal kunnen maken en assembleren.
Hoeft ook niet in de chemie in te gaan, wat overigens rete interessant is maar kunnen we concluderen dat het een financiële keuze is welke kwaliteit gemaakt wordt. Betaal je voor topkwaliteit krijg je ook topkwaliteit?
 
Zoeken merken/fabrikanten ook de grijze gebieden op wat wel of niet mag en is er interpretatie mogelijk van de regels net zoals in de F1 gebeurt?
 
Back
Bovenaan