Oud en nieuw in andere landen: Suriname

Doodzonde, maar zeker begrijpelijk natuurlijk...
Ben benieuwd hoe de sfeer zal worden daar en hoe het nu zal verlopen, zal nooit meer hetzelfde zijn lijkt mij.
 
PARAMARIBO, 4 jun – Aan de traditie van vuurwerk afsteken in de binnenstad van Paramaribo komt wellicht een eind. Minister Chandrikapersad Santokhi van Justitie & Politie overweegt een veiliger plek. Het afsteken in hartje Paramaribo stuit op steeds meer bezwaren.

Met name de kans op beschadiging van historische panden trekt aardig wat kritiek. “We hebben veel signalen gehad vanuit de samenleving dat het niet veilig is vuurwerk af te schieten bij de houten gebouwen”, zegt Santokhi. De kans op brand is levensgroot. Dat zou niet alleen materieel kosten, maar ook tot gezichtsverlies leiden. Suriname gaat namelijk prat op zijn variatie aan oude bouwstijlen.

Vuurwerk afsteken in de binnenstad gaat niet zonder risico. De meeste gebouwen staan dicht bij de straat en staan nauw naast elkaar. “We willen het afschieten niet verbieden, wel verplaatsen naar de Waterkant. Er is daar voldoende ruimte en er is genoeg water beschikbaar (vanwege de nabijheid van de Surinamerivier, red.)”, aldus Santokhi. De vraag is wel wie het vuurwerk dan nog wil financieren. De meeste sponsors zitten in de binnenstad.


http://www.waterkant.net/suriname/2009/06/04/vuurwerk-niet-meer-in-hartje-surinaamse-hoofdstad/
 
Ik woon nu al een tijdje in suriname en dit is mn eerste jaarwisseling hier.

Je kan vanaf 23 december tot en met 2 januari vuurwerk kopen en afsteken.
Volgens mij is het verboden met de kerst vuurwerk af te steken, maar ik denk ook niet dat er op gecontroleerd wordt.

Het vuurwerk is hier echt spotgoedkoop!
Een 100.000 klapper voor 135 srd gekocht dat is omgerekend zo'n € 33,75
Een flowerbed van 15 kg (47x46x25 cm) 138 shots betaalde ik 174 srd voor omgerekend zo'n € 43,50

Voor 200gram cakes betaal je nog geen 10 euro! meestal zelfs nog een stuk minder.
leuke 16 shots potjes met mooie effecten heb je al vanaf 3 a 4 euro.

Een doosje nitraat kost nog geen euro, ongeveer 90 cent (20stuks)

Ik heb dan ook aardig wat goed en mooi spul kunnen inslaan voor 175 euro ofzo.

Hoe plaats ik hier foto's ? Als er mensen behoefte aan hebben kan ik dat dan even doen.

groeten
 
Ja zou erg vet zijn als je foto's zou plaatsen , ik heb gehoord dat er ook vuurwerk is wat harder gaat / even hard als een cobra en dergelijke .
klopt dit ?
 
Meer vuurwerk import dit jaar

PARAMARIBO – Volgens cijfers van de Invoer, Uitvoer en Deviezencontrole van het ministerie van Financiën, heeft Suriname in 2010 meer vuurwerk ingevoerd in vergelijking met 2009. Vorig jaar zijn er zestig plus containers ingevoerd terwijl voor 2010 er 80 plus containers het land zijn binnengekomen met een totale waarde van Us$ 2 ½ miljoen.

Het ingevoerde vuurwerk is veilig opgeslagen in een speciaal daarvoor bestemde loods. Vanaf 23 december mag er van de brandweer vuurwerk verkocht worden en een dag ervoor hebben de vuurwerkwinkels hun voorraden binnen.

http://www.gfcnieuws.com/?p=39203
 
Vuurwerk in alle soorten en maten gaat grif over de toonbank

25 Dec, 16:30

Ruim 80 containers vuurwerk is dit jaar geïmporteerd. De importwaarde is US$ 2 miljoen. Twintig importeurs hebben toestemming gekregen om vuurwerk te importeren. Dit zegt minister Michael Miskin, desgevraagd aan Starnieuws. Hij voegt eraan toe dat de aanvragen ingediend worden bij de procureur-generaal. Het meeste vuurwerk komt rechtstreeks uit China.

De verkoop is vanaf 23 december begonnen en het vuurwerk gaat grif over de toonbank. Dit jaar is er meer geïmporteerd dan in 2009. Het assortiment is ook gevarieerd. De importeurs hebben ook veel vuurwerk binnengebracht dat ‘kindvriendelijk’ is. Een wederverkoper zegt aan Starnieuws dat de spullen duurder zijn dan vorig jaar. Dat komt onder andere door de stijging van de koers.

De verkoop van vuurwerk mag tot en met 2 januari plaatsvinden. De brandweer vraagt in een advertentie via de media om geen vuurwerk af te schieten in de buurt van kerken en ziekenhuizen. Voor de kerstdagen, vandaag en morgen, “verzoekt de gemeenschap om het nodige respect naar de medemens te tonen en een periode van vuurwerkstilte tijdens de feestdagen in acht te nemen”.

Kinderen in een vuurwerkzaak kopen bombels.

435b9398fe83bb2d18173a41c9ca6586.jpg
 
Ik zelf ben half surinaams, was met oud en nieuw in 2003 in suriname. was echt te gek, toen kon je nog bij elke supermarkt vuurwerk kopen voornamelijk klein spul weet niet precies hoe dat nu zit. Surinamers en vuurwerk gaan gewoon goed samen. Er zijn zelfs mensen die in de armoede leven maar die toch elke maand wat geld opzij zetten paar centen, om toch bombel(knalvuurwerk) te kopen de 31e. En de mensen daar klagen ook niet over het vuurwerk. Hier in Nederland hoor je vaak veel geklaag de 31e enzo.

Misschien vwc meeting in suriname :P
 
De laatste aflevering van dit jaar. En wat hoort er bij Oud op Nieuw? Vuurwerk! En wie kan je nou beter vertellen over vuurwerk dan de Brandweer. Dus veel plezier op de Kazerne!

Uitgezonden op Apintie, 29 december 2010 en op Garuda, 1 januari 2011.

+ YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
 
Bombel

Een van de mooiste woorden in Paramaribo is ‘bombel’. Daar zit het woord ‘bom’ in, en dat is juist. Bombel betekent niets anders dan knalvuurwerk, maar dan op ware sterkte. Lees: Chinese sterkte. Zo hard dat alle ramen trillen. En als het extra lang duurt spreekt men van een ‘pagara’, waarover straks.Het waren de chinezen die het schieten van bombel in Suriname introduceerden. Dat is geen toeval. Alle vuurwerk in de wereld is door de chinezen geïntroduceerd. Je kunt het ook zo zeggen: overal waar er chinezen zijn, is er vuurwerk. En aangezien chinezen overal zijn, is er overal vuurwerk.

Het verhaal gaat dat de chinezen dat knalvuurwerk, die bombel dus, alleen ontwikkelden vanwege het belang dat ze hechten aan de rode kleur van het papier. Rood papier is voor chinezen iets heiligs, dat rode papier moet je snel verspreiden, en dat doe je door er kruit in te stoppen. En beng, alle papier is verspreid.

Dat van die heiligheid van het rode papier zijn de chinezen vergeten er bij te vertellen. Knalvuurwerk wordt nu overal afgeschoten om de knal, niet om het papier.

Die knal is in Paramaribo dus heilig geworden, de bombel moet klinken als het woord suggereert. Alsof je explodeert. Het is een vorm van doodsverachting.

En dan heb je de pagara. In Nederland mag je bij de jaarwisseling tegenwoordig ook pagara’s afschieten, met een maximale lengte van 20 meter of zo. Dat is natuurlijk 20 meter te veel, maar omdat zoveel mensen (lees: allochtonen) het deden dacht de politie: laat maar ook, je kunt moeilijk zoveel mensen beboeten.

En zo rukt de Chinese cultuur dus op. Je kan het de oosterse globalisering noemen.

En vooral Paramaribo is al ruimschoots in Chinese handen gevallen. Hier wordt de jaarwisseling niet gevierd met een pagara van 20 meter, maar met een van 1500 meter. Dat is veel bombel voor een kleine stad. En gans de stadsbevolking komt er naar kijken. Straten worden afgezet en die rode knallers worden op het asfalt gelegd. Camera’s zijn erbij, voor wie er niet bij kon zijn. En dan, plotseling, begint de voorstelling van een half uur. Ik klokte overigens 42 minuten.

http://weblogs.nrc.nl/paramaribo/2007/01/03/bombel/
 
Vuurwerkestafette Surinaamse hoofdstad gered

PARAMARIBO, 24 dec – De jaarlijkse pagara-estafette mag doorgaan. De vuurwerkcommissie van de overheid geeft groen licht, ondanks weerstand van de politie. Die vindt de hele activiteit maar een gevaarlijke aangelegenheid. De oude houten binnenstad en burgers lopen serieus gevaar. Het beste is het hele vuurwerkfeest te verplaatsen naar de Waterkant. Big business denkt er anders over.

Er wordt jaarlijks ruim twintigduizend dollar in het feest gestopt. Dat is behalve vuurwerk, ook muziekbands en live uitzendingen. “Als je de estafette verplaatst naar de Waterkant, wie zal dan het geld ophoesten. Wij doen dit heel spontaan en het wordt jaarlijks gebudgetteerd”, zegt zakenman Conrad Issa. Zijn bedrijf, Lucky Store, behoort tot de keten bedrijfspanden waar de pagara langs loopt. Daar schuilt volgens de politie het gevaar.

“Wij maken ons zorgen over de gevaren voor het grote publiek, zoals schadelijke rook en de verkeersopstoppingen”, zegt politiecommissaris Humphrey Tjin Liep Shie. Er wordt onnodig met vuur gespeeld. Vorig jaar nog vloog een bedrijfspand bijna in brand. Mensen sprongen in doodsangst van het balkon. De politie zal hoe dan ook zijn best doen. Rond en tijdens oudjaar worden tientallen extra politieagenten ingezet.

http://www.waterkant.net/suriname/2010/12/24/vuurwerkestafette-in-surinaamse-hoofdstad-gered/


filmpje van een pagara van 500 mtr. lang, Wagenwegstraat, Paramaribo

+ YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
 
Hoe harder de bombel hoe beter. Nog een tip surinamers, ruimen hun pagarra troep zo laat mogelijk op pas de dagen na oud en nieuw.

Als er nederlandse vuurwerk freaks info over suriname etc willen hebben, kunnen ze mij pm-en.
 
De laatste aflevering van dit jaar. En wat hoort er bij Oud op Nieuw? Vuurwerk! En wie kan je nou beter vertellen over vuurwerk dan de Brandweer. Dus veel plezier op de Kazerne!

Uitgezonden op Apintie, 29 december 2010 en op Garuda, 1 januari 2011.

movie

Zo zie toch veel verschil met voorlichting hier in nederland en de rest van de wereld. En ook wat gedoogd wordt.
 
De verkoop van vuurwerk in Suriname is van 23 december tot en met 2 januari
In de wet staat dat niet aan kinderen verkocht mag worden. Een minimum leeftijd wordt echter niet genoemd.
Het vuurwerk mag het hele jaar afgestoken worden.
Tegen verstoorders van de openbare orde zal door de politie streng opgetreden worden.

Wordt vervolgd.....

De verkoop data klopt inderdaad. Minimum leeftijd is volgens mij 12 of 14 jaar. Maar helaas wordt daar iets minder omgegaan met de regels dus jonger dan 12 jaar zou je het ook kunnen kopen bij een chinees winkeltje.
 
Back
Bovenaan