Nou ik ben dus zojuist gebeld door Joyce van dit paneel ( te lezen in de startpost ).
Er werden mij eigenlijk dezelfde soort vragen gesteld, alleen dan gericht over de traditie die onder vuur staat. Hoe mijn mening is over de traditie, hoe het kan dat de traditie nog meer onder vuur staat in deze tijd. Ik heb uitgelegd dat juist door verstikking van de regels hier in Nederland ( strengste wetgeving in Europa ) de vraag naar meer en harder vuurwerk enorm is. En dat helaas door de strengere regels die steeds worden toegepast, helaas niks veranderd aan de overlast. Dat merk ik zelf en dat merken zij blijkbaar ook als er steeds meer klachten komen over vroegtijdig afsteken en hard vuurwerk. En hoe het komt dat de groep voor het verbieden van zelf afsteken steeds groter komt, heb ik beantwoord met dat social media de laatste jaren natuurlijk in een stijgende lijn is. Dat vroeger je mening binnen jouw sociale kring bleef, maar dat iedereen tegenwoordig een enorm podium heeft via sociale media en dat je mening ook snel wordt door beinvloed. Het probleem is al veel langer en dieper dan 'last van vroegtijdig afsteken'. Het probleem is ontstaan door veel te strenge regels in Nederland, die men er naar toe beweegt grensoverschrijdend gedrag te vertonen ( harder vuurwerk te kopen, vuurwerk te kopen in het buitenland, vroegtijdig afsteken ). Dat dit niet voor iedereen geldt, omdat er tig liefhebbers zijn die zich keurig aan de regels houden. Maar dat het wel de reden is waarom het grootschalig wel gebeurd.
Met de vraag hoe ik denk hoe we dit probleem kunnen aanpakken en kunnen bemiddelen, heb ik gezegd dat de regels juist moeten versoepelen, maar dat men dan kortzichtig denkt: 'Waarom versoepelen als we juist last hebben?' In die zin zou dat politiek gezien ( hoe ik de laatste jaren de politie goed volg ) niet haalbaar zijn. Versoepel de regels, ga mee met de rest van Europa. Die landen laten zien dat als het heel het jaar door mag of als er 'bevredigend vuurwerk' te verkrijgen is, dat er amper tot geen vraag is naar extremer vuurwerk ( F4 ).
En wat de traditie voor mij betekend en wat ik mee maak met oud en nieuw. Ik maak mee dat de mensen die normaal gesproken neutraal zijn over vuurwerk, massaal met de hele straat komen kijken en zien hoe mooi en leuk het is als ik mooi siervuurwerk afsteek. Dat je echt het gevoel hebt dat je het jaar afsluit. De gezelligheid en samenhorigheid is met oud en nieuw echt super. Je praat met buren waar je normaal niet mee praat of waar je alleen hoi tegen zegt. Je geniet en gaat met een voldaan gevoel het nieuwe jaar in. Het is een mooie ontlading van wat je in het oude jaar hebt meegemaakt.
Door m'n welbespraaktheid en positieve, politiek correcte verwoording over de traditie ben ik uitgenodigd om donderdag te spreken voor een televisieopnamen over de positieve kant van de traditie. Ik denk ook dat dit een super goede kans is om de positieve kant naar voren te laten komen, omdat ik absoluut niet het beeld ben want sommige mensen hebben van vuurwerkliefhebbers. Ik ben 'hoog opgeleid', ben totaal geen tokkie en ben redelijk getraind met hoe je bepaalde vragen die een eenzijdige wending hebben om te draaien naar de wending die ik zelf wil geven. Zo had ik ook de vragen ingevuld en vanuit daar ben ik gebeld. Overigens een super lieve vrouw en ik merkte echt dat ze de kant vanuit de liefhebbers wilde horen. Ik kreeg af en toe wel vragen die dan eenzijdig waren aan het kamp van de tegenstanders maar dat kan ik gelukkig direct op een goede manier 'terugkaatsen' en positief beantwoorden. Ze merkte ook echt de passie. Er word mij ook gevraagd om filmpjes te laten zien van mijn oud en nieuw die de samenhorigheid laten zien en de plezier die ik en anderen beleven. Het is een documentaire over tradities in Nederland die onder vuur staan en ze willen beiden kampen laten spreken, afzonderlijk van elkaar dus geen discussie. Ik ben benieuwd! Ik heb wel gezegd dat door prive omstandigheden ( ziekte ) ik nog moet overleggen of het mogelijk is voor mij omdat de opnamen op zeer korte termijn moet gebeuren. Ik laat het hier weten hoe het afloopt!