Brief Tweede Kamer: Algeheel Beeld Jaarwisseling 2015-2016

gizmo75

VWC lid
Overheid: jaarwisseling beter verlopen

De jaarwisseling van 2015-2016 is beter beheersbaar verlopen dan voorgaande jaren. Dit is mede te danken aan de integrale aanpak van gemeenten met de politie en hulpdiensten. Uit een inventarisatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) blijkt dat de afgelopen jaren lokaal fors is geïnvesteerd in de voorbereiding van de jaarwisseling om problemen te voorkomen en het feestvieren te stimuleren. De verkorte afsteektijden voor vuurwerk die gelden sinds voorgaande jaarwisseling, dragen volgens de VNG ook bij aan minder overlast.

"Het lijkt erop dat de ingezette maatregelen om de jaarwisseling een feestelijk karakter te geven, de aanpak van zwaar illegaal vuurwerk en de extra bestuurlijke en operationele inspanningen hun vruchten beginnen af te werpen." Dat schrijft minister Van der Steur van Veiligheid en Justitie in een brief aan de Tweede Kamer mede namens de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en de staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu.

Het verbeterde beeld van de jaarwisseling stemt minister Van der Steur echter nog niet tevreden. Zo zal de aanpak van zwaar illegaal knalvuurwerk onverminderd aandacht krijgen van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), de politie en het Openbaar Ministerie (OM). Hierbij wordt internationaal samengewerkt met bron- en doorvoerlanden, zoals Polen, Tsjechië, Italië, België, Duitsland en China. Door de ketengerichte opsporing van zwaar en illegaal vuurwerk is steeds beter zicht op de routes waarlangs dit vuurwerk Nederland bereikt. Verder neemt het kabinet maatregelen op zowel nationaal als Europees niveau om te komen tot aanscherping van regels voor handel in zwaar vuurwerk.

Minder incidenten en slachtoffers
De politie heeft 283 zaken aangeleverd bij het OM na aanhouding wegens een misdrijf dat verband hield met de jaarwisseling. Dat is 23% minder ten opzichte van een jaar eerder. Hiermee zet de dalende trend van de afgelopen jaren zich door. In 66 zaken is besloten tot een OM-afdoening; waarvan in 33 gevallen een boete werd opgelegd en 33 personen kregen een taakstraf. Er zijn 68 verdachten gedagvaard. Hiervan zijn 8 zaken behandeld voor een supersnelrechtzitting, zijn 12 ‘gewone’ snelrechtzittingen gehouden en zijn of worden 48 zaken op een reguliere zitting behandeld.

Op 31 december 2015 en 1 januari 2016 zijn 482 slachtoffers van een vuurwerkongeval op de spoedeisende hulpafdeling van een ziekenhuis behandeld. Dat zijn er 92 minder dan een jaar eerder. Het is het laagste aantal slachtoffers in de laatste 25 jaar. De aard van de verwondingen is tevens minder ernstig. Maar er is nog altijd veel letsel te betreuren.

Preventieve aanpak
De meeste gemeenten starten ruim van te voren met de voorbereiding van de jaarwisseling. Naast de gebruikelijke operationele inzet worden bestuurlijke en preventieve acties ondernomen. Uit de inventarisatie van de VNG blijkt dat vuurwerkvrije zones de meest voorkomende maatregel is. Verder zijn bijvoorbeeld waarschuwingsbrieven gestuurd aan notoire ordeverstoorders, gebiedsverboden en preventieve last onder dwangsom ingezet. Enkele gemeenten hadden tijdelijk mobiel cameratoezicht. Ook faciliteren gemeenten festiviteiten, zoals een feest in een jongerencentrum, vuurwerkshows of andere evenementen op een centrale plek.

Daarnaast is de vuurwerkbranche dit jaar begonnen met een keurmerk voor vuurwerkwinkels. Ongeveer de helft van alle vuurwerkwinkels in Nederland heeft hieraan inmiddels meegewerkt, waarbij het personeel via e-learning meer kennis kreeg over de risico’s van vuurwerk en over wet- en regelgeving. Het doel van het keurmerk is goede voorlichting en advisering door verkopers aan consumenten en het beperken van overlast en letsel door vuurwerk.

De complete brief met meer feiten en cijfers vind je hier: https://www.rijksoverheid.nl/docume.../03/31/algeheel-beeld-jaarwisseling-2015-2016

Bron: https://www.rijksoverheid.nl/actueel/nieuws/2016/03/31/jaarwisseling-beter-verlopen
 
Enkele punten uit de bijbehorende brief:

1.1. Opsporing en vervolging
De aanpak van illegaal vuurwerk richt zich met name op het voorkomen van de handel via internet en grensoverschrijdend verkeer vanuit onze buurlanden.
Daarbij vindt het merendeel van de illegale handel richting particulieren plaats via in Oost-Europese landen gevestigde webshops.
De politie, het Openbaar Ministerie (OM) en de opsporingsdienst van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) hebben net als voorgaande jaren veel energie gestoken in het bestrijden van de illegale handel in met name het zware knalvuurwerk. Het OM publiceert jaarlijks het aantal kilo’s in beslag genomen vuurwerk op zijn website (de vuurwerkbarometer). Vanaf 1 oktober 2015 tot en met week 2 in 2016 is bijna 54.000 kilo vuurwerk in beslag genomen. Dit is vergelijkbaar met vorig jaar. Daarbij is de hoeveelheid afgekeurde consumentenvuurwerk van de legale importeurs niet meegeteld, omdat de ILT dit bestuursrechtelijk aanpakt.

Er is veel knalvuurwerk in beslag genomen. Een groot deel daarvan bestaat uit zware knalartikelen waaronder de veelgebruikte Cobra’s. Daarvan zijn er meer dan 7000 stuks in beslag genomen. De zwaarte van deze artikelen lijkt nog steeds toe te nemen: artikelen met 100 gram of meer aan lading worden steeds vaker in beslag genomen.

Het overgrote deel van het knalvuurwerk betreft knallers met maximaal 5 gram aan knallading die vrijelijk het gehele jaar door in andere Europese lidstaten zijn te verkrijgen.
Naast het knalvuurwerk zijn ook veel andere illegale vuurwerkartikelen in beslag genomen waaronder zware flowerbeds (cakes van 70 tot 80 kg per stuk) en shells. Qua massa (gewicht) nemen de flowerbeds het overgrote deel van de vuurwerkbarometer voor hun rekening. Chinese rollen en lawinepijlen komen ook nog voor, doch in beduidend mindere hoeveelheden dan enkele jaren geleden.

De opsporing gericht op de keten van vooral het zware illegale knalvuurwerk draagt bij aan een steeds beter beeld van de routes waarlangs dit vuurwerk Nederland bereikt. Internationale samenwerking blijft hierbij onontbeerlijk en langzamerhand lijkt hierdoor het aantal routes af te nemen. Naast samenwerking met Europese bronlanden als Polen, Tsjechië en Italië vindt samenwerking plaats met België, Duitsland en China. Met Polen en Tsjechië is actief informatie gedeeld over aldaar gevestigde illegale webshops. Deze internationale aanpak, met de focus op het zware illegale knalvuurwerk, zal komend jaar worden vervolgd.

Afgelopen jaar heeft er ook een door Europol geïnitieerd overleg plaatsgevonden met diverse bronlanden. Mede hierdoor is duidelijk geworden dat de mogelijkheden om de illegale handel in de bronlanden aan te pakken divers zijn en in sommige gevallen beperkt. Er bestaat bijvoorbeeld een relatief groot verschil tussen sommige lidstaten waar het gaat om het type artikelen dat het gehele jaar door legaal aan particulieren mag worden verkocht.

Het via webshops bestelde illegale vuurwerk wordt in postpakketten bezorgd bij de particulier. Het transport van dergelijk illegaal vuurwerk voldoet daarbij niet aan de vereiste vervoersregelgeving (ADR classificatie) met alle risico’s van dien.
De ILT houdt jaarlijks controle bij post- en transportbedrijven om vuurwerk te vinden dat illegaal via deze route wordt vervoerd. Afgelopen jaar zijn 18 controles uitgevoerd waarbij in zes gevallen vuurwerk in beslag is genomen. Het ging daarbij om ongeveer 100 kg professioneel vuurwerk.

....

1.2. Aanscherping EU regelgeving
Op aandringen van Nederland is de Europese Commissie inmiddels gestart met
een onderzoek naar de handel en productie van zwaar professioneel knalvuurwerk (F4 flash bangers) binnen de EU. Doel van het onderzoek is te bepalen hoeveel van dergelijk vuurwerk jaarlijks wordt geproduceerd of geïmporteerd voor gebruik door professionals tijdens vuurwerkshows. De indruk bestaat namelijk dat meer zwaar professioneel knalvuurwerk wordt geproduceerd dan door professionals wordt afgenomen en dit vuurwerk vooral illegaal aan particulieren wordt verkocht.
Mochten de resultaten van dit onderzoek dit beeld bevestigen, dan zal Nederland bij de Europese Commissie aandringen op aanscherping van de regels.

....

1.4. Aanpak letsel door vuurwerk
Rondom de jaarwisseling 2015-2016 zijn 482 mensen in een ziekenhuis
behandeld vanwege letsel door vuurwerk. Dit is een daling van 16% ten opzichte van het jaar ervoor. Dit is het laagste aantal slachtoffers in de laatste 25 jaar.
Ondanks de daling van het aantal slachtoffers tonen de cijfers aan dat meer dan de helft veroorzaakt wordt door legaal gebruik van vuurwerk met name onder jongeren onder de 20 jaar. Ook de komende jaren zal er daarom aandacht blijven voor het verder terugdringen van het aantal letselgevallen.

In paragraaf 6.1 wordt een nadere toelichting gegeven op de letselcijfers.

1.5. Verbod babypijltjes en Romeinse kaarsen
Vorig jaar heeft onderzoek aangetoond dat bepaalde vuurwerkartikelen voor veel letsel zorgen. Daarop is vorig jaar besloten de verkoop aan particulieren van babypijltjes en Romeinse kaarsen te verbieden. Het verbod is op 23 december 2015 met een wijziging van de Regeling aanwijzing consumenten en theatervuurwerk (Ract) in werking getreden (Stcrt. 2015-43860). Voor afgelopen jaarwisseling golden nog enkele overgangsbepalingen.

Tijdens het Algemeen Overleg van 4 juni 2015 is aan het lid Tellegen (VVD)
toegezegd u na de jaarwisseling te informeren over de effecten van deze
verbodsmaatregelen. Hierover ontvangt u binnenkort een aparte brief van de
Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu.

....

6. Vuurwerkcijfers
In het kader van de productveiligheid heeft de ILT vuurwerk dat in Nederland werd geïmporteerd getest op veiligheid. Al het geteste vuurwerk was voorzien van een CE-markering. In 21% van de gevallen is het vuurwerk afgekeurd. De meest voorkomende overtredingen zijn brandende delen die zich op lage hoogte verspreiden en het omvallen van vuurwerk. De inspectie zoekt gericht naar afwijkingen van artikelen door welke de consument extra risico loopt.

....

6.1. Letselcijfers
Veiligheid NL rapporteert ieder jaar over het aantal letselgevallen dat rond de jaarwisseling als gevolg van vuurwerk in ziekenhuizen moet worden behandeld.
Op de Spoedeisende Hulpafdelingen van ziekenhuizen in Nederland hebben zich op 31 december 2015 en 1 januari 2016, 482 slachtoffers van
vuurwerkongevallen gemeld. Dit zijn er 92 minder dan vorig jaar, een daling van 16%. Hiermee is dit het laagste aantal slachtoffers in de laatste 25 jaar.

De aard van de verwondingen is ook minder ernstig. 15% van de personen werd vanwege hun verwondingen opgenomen in het ziekenhuis, vorig jaar was dit nog 26%.

Jongeren waren dit jaar relatief vaker slachtoffer: ruim de helft van de
slachtoffers is jonger dan 20 jaar.
Een opvallende trend is dat het percentage slachtoffers van illegaal vuurwerk ten opzichte van legaal vuurwerk is gedaald. 25% werd veroorzaakt door illegaal vuurwerk. Vorig jaar was dit 39%. In bijna twee derde (64%) van de gevallen waarin het type vuurwerk bekend is was knalvuurwerk de oorzaak van het ongeval. Dit is aanmerkelijk meer dan vorig jaar (49%) en opvallend omdat er dit jaar relatief meer siervuurwerk lijkt te zijn verkocht dan eerdere jaren.

De ernst van de verwondingen door illegaal vuurwerk lijkt eveneens afgenomen. Deze zijn echter in het algemeen nog steeds ernstiger dan verwondingen door legaal vuurwerk. Slachtoffers hadden vooral letsel aan hand (38%) en/of vingers (19%) en bijna één op de vier slachtoffers (23%) had oogletsel. Volgens opgave van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap hebben afgelopen jaarwisseling minder mensen letsel aan hun ogen opgelopen door vuurwerk dan voorgaande jaren. In totaal raakten 160 (vorig jaar 210) mensen gewond aan een of beide ogen. In 15 gevallen raakten deze slachtoffers blijvend blind aan één kant. Van één persoon moest het oog worden verwijderd. 71,4% van het letsel werd veroorzaakt door legaal vuurwerk. 41% van de slachtoffers is geraakt door vuurwerk dat door iemand anders is afgestoken.
[/QUOTE]
 
kortom, HEEL positief allemaal.
hopen dat nu de fascisten zoals een bonte, broertjes, faber etc. aankomende jaren hun muil eens houden, maar dat zal wel niet...
 
Positief nieuws dit, Hopen dat de media dit nog een klein beetje oppikt maar dat zie ik niet gebeuren
 
Back
Bovenaan