Zwolle zegt vaarwel tegen vuurwerk: zoektocht naar alternatieve viering begint

Guusje

VWC lid
Zwolle zegt vaarwel tegen vuurwerk: zoektocht naar alternatieve viering begint

De kogel is door de kerk: Zwollenaren mogen aankomende jaarwisseling nog één keer zelf vuurwerk afsteken. Daarna mag het niet meer, besloot de gemeenteraad gisteravond. Maar het is nog niet duidelijk welke alternatieven er tijdens de jaarwisseling van 2024/2025 te zien of te doen zijn. "Wij moeten op naar een andere traditie", zegt burgemeester Snijders daarover.
Het voorstel ‘Zwolle Vuurwerkvrij’ werd in december vorig jaar al aangenomen, maar toch had burgemeester Snijders in een opinienota nog de mogelijkheid uitgewerkt dat het verbod zou worden verworpen.

Uiteindelijk zagen alleen de partijen Swollwacht en VVD het zitten om door te gaan met consumentenvuurwerk tijdens oud en nieuw. D66, GroenLinks, ChristenUnie, CDA, Partij voor de Dieren, PvdA, Volt en SP stemden met een verbod in. Maar of er bijvoorbeeld een grote vuurwerkshow door de gemeente zal worden georganiseerd als alternatief, is nog niet uitgewerkt.

Alternatieven
Partij voor de Dieren fractievoorzitter Debbie Mathijsen verbaasde zich, net als andere raadsleden, over het gebrek aan deze plannen. "De motie (van december 2022, red.) was glashelder én is aangenomen. We moeten het nu hebben over de uitwerking van deze motie, en dat is nagenoeg niet gebeurd tot nu toe. Hoe vormen we de traditie consumentenvuurwerk om, hoe komen wij tot een milieu- en diervriendelijke traditie?"

Ook CDA-fractievoorzitter Jan Nabers had gehoopt dat de inwoners van Zwolle al geraadpleegd waren over mogelijke alternatieven: "Wij willen toewerken naar een nieuwe traditie. We moeten daarin haast maken, want we willen het voor elkaar krijgen. De gemeente moet een volwaardig alternatief aanbieden dat recht doet aan oud en nieuw. Daarom moeten wij zo snel mogelijk van start met het participatieproces."

Andere traditie
Een inschatting die aan het einde van de raadsvergadering wordt gedeeld door burgemeester Peter Snijders. “Wij moeten op naar een andere traditie. Na vandaag beginnen we met het participatieproces en willen dat in het eerste en tweede kwartaal van aankomend jaar afronden. Het moet nu snel gaan, wij gaan ideeën uit de samenleving ophalen.”
De burgemeester vervolgt: “Misschien zullen de initiatieven in 2024/25 nog niet tot volle bloei komen. Misschien beginnen we bij 50 procent en groeien in 26/27 door naar 100 procent. Vuurwerk afsteken zit in de genen van de mensen, en het gaat zeker jaren duren voordat het eruit is.”

https://www.rtvoost.nl/nieuws/2286014/zwolle-zegt-vaarwel-tegen-vuurwerk-zoektocht-naar-alternatieve-viering-begint
 
Op lokaal niveau lukt het PvdD/GL helaas wel om een meerderheid voor een verbod te krijgen omdat CDA en SP afwijken van hun landelijke partij standpunt..
 
Zwolse handelaren in vuurwerk teleurgesteld over afsteekverbod: ‘Traditie om zeep geholpen’

Zwolse vuurwerkhandelaren blijven na het debat in de gemeenteraad over een vuurwerkverbod verbijsterd achter. Wat gaat dit betekenen voor hun handel? ,,Ik ga een koper niet vragen of hij uit Zwolle komt.’’

Ingrid Stijkel 21 nov. 2023
Laatste update: 19:27

De handelaren hadden alle hoop gevestigd op een koerswijziging van de gemeenteraad. In een nieuw bespreekstuk over de uitvoering van het vuurwerkverbod zat ook een optie om er toch maar vanaf te zien. Want een lokaal vuurwerkverbod blijkt in de praktijk nauwelijks te handhaven.

,,Maar aan het begin van het debat voelde ik al aan dat de raad aan het afsteekverbod vasthoudt’’, blikt Adri-Jan Rigter terug. Rigter runt met zijn broer Gerjo de jaarlijkse vuurwerkverkoop bij hun gelijknamige fietsenwinkel in de Diezerpoort. Teleurgesteld: ,,Zelfs het overgangsjaar waarin op meerdere plekken toch nog vuurwerk afgestoken kan worden, wilden de lokale politici niet. Dat betekent eigenlijk dat consumenten in Zwolle ons vuurwerk volgend jaar al niet meer mogen afsteken.’’

Grote investeringen
Het nieuwe beleid betekent dat de handelaren nog wel vuurwerk mogen verkopen, maar dat de koper in Zwolle het niet mag afsteken. Dat beleid gaat al met de jaarwisseling ’24-’25

Sommige Zwolse handelaren vrezen dat dit het begin van het einde van hun handel is. Joop Schrijver van Schrijver Fireworks heeft het over ‘tonnen’ die hij stak in de nieuwe vuurwerkhal aan de rand van Westenholte. Een investering die hij deed, omdat de gemeente Zwolle de verkoop in zijn drogisterij midden in het wijkwinkelcentrum niet meer veilig vond. Nu er een omslag in het vuurwerkbeleid is, vraagt hij zich af of de investeringen voor niets zijn geweest.

Bij fietsenhandel Rigter is de vuurwerkverkoop goed voor 10 procent van de jaaromzet. ,,Als dat ooit zou wegvallen zou dat een behoorlijke aderlating zijn’’, zegt Adri-Jan Rigter. ,,Het is nu nog niet aan de orde, maar volgend jaar zullen we goed moeten nadenken wat we gaan inkopen. Het wordt een onzekere tijd.’’

Bas Potjes van de Vuurwerkbaron op de Marslanden reageert wat relaxter. Hij zegt dat in andere gemeenten, waar een lokaal afsteekverbod al inging, geen daling in de verkoopcijfers te zien was. Effecten op de omzet zal er pas zijn op het moment van een landelijk verbod. Zo’n eenduidig verbod, daar kan hij nog wel begrip voor opbrengen.

Verkoopvergunningen zijn er wel
Maar door een lokaal verbod vreest hij - en met hem andere ondernemers - in een spagaat te komen. ,,Consumenten kopen straks vuurwerk bij mij’’, zegt Potjes. ,,En ik neem aan dat ze dat niet doen om het in de vensterbank te zetten. Je krijgt hele gekke situaties. Hoe word ik straks bekeken in mijn eigen grote consumentennetwerk, als ik willens en wetens vuurwerk blijf verkopen? Maar ja, het is ook niet aan mij om te controleren of iemand uit Zwolle komt.’’

,,Dat is een heel dubbel gevoel’’, zegt ook Adri-Jan Rigter. ,,Doe je er als ondernemer goed aan om dat spul nog te verkopen? En hoe geloofwaardig ben je dan nog?’’

Rigter denkt dat klanten niet zonder meer zullen afhaken. ,,Ze sparen het hele jaar om vuurwerk af te kunnen steken. Ze laten het zich niet zomaar afnemen.’’ Voor een deel zal het nieuwe gemeentebeleid de illegale verkoop in de hand werken, vermoedt Potjes.

De ondernemers vragen zich af waarom zij niet voor het aannemen van de motie door de gemeente zijn betrokken bij de voorbereidingen van nieuw beleid. Dat de burger nu achteraf nog eens mag meepraten over alternatieve invullingen is volgens hen veel te laat. Voor Joop Schrijver is het wel duidelijk: ,,Hier wordt een traditie om zeep geholpen.’’

https://www.destentor.nl/zwolle/zwolse-handelaren-in-vuurwerk-teleurgesteld-over-afsteekverbod-traditie-om-zeep-geholpen~a378e83d/
 
Illegale handelaren wrijven in hun handjes, die weten dat er straks grof te verdienen valt als iedereen straks de illegaliteit induikt
 
Symboolpolitiek.

Lekker blijven doorverkopen, Zwollenaren blijven toch wel stoken!

Politiek voor de bühne.

Zelfs onderzoeken geïnitieerd door en van de politiek zelf spreken validiteit en haalbaarheid van zo'n besluitkeuze tegen maar die partijen kiezen degelijk onderzoek aan de kant te schuiven ter faveure van onderbuikpolitiek.

Dat wordt een nederlaag bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen.
 
Back
Bovenaan