Politie: 'Het gevaar schuilt in het vuurwerk zelf'

ylke

VWC lid
Dit vuurwerk is door de politie in beslag genomen. - Foto: Politie
Regio - Bij de jaarwisseling hoort vuurwerk. Maar aan het bezitten en afsteken van vuurwerk zitten risico’s verbonden.

'Het is daarom belangrijk dat u weet wat de regels zijn en dat u misstanden, zoals opslaan of transporteren van (illegaal) vuurwerk, meldt aan de politie', aldus de politie.

Een vuurwerkexpert van de politie vertelt: ‘De gevaren schuilen in het fout afsteken van vuurwerk, maar ook vooral in het vuurwerk zelf. Illegaal vuurwerk is niet getest en gekeurd. Het kan te sneller of overwacht afgaan, waardoor u niet op tijd kunt wegkomen. Of het bevat in plaats van zwart buskruit het zogenoemde flitskruit, waardoor de explosie harder is dan verwacht. Als u hier niet op bedacht bent, kunt u ernstig gewond raken. Om deze reden raden wij ook sterk af om zelf dit soort vuurwerk te bestellen of te kopen of te gaan knutselen met vuurwerk.’

810 naar de EHBO

Rond de vorige jaarwisseling moesten in Nederland in totaal 810 mensen naar de spoedeisende hulp voor letsel door vuurwerk. Van een kwart van de ongevallen (26%) was het duidelijk dat het letsel werd veroorzaakt door illegaal vuurwerk, dat gedeeltelijk zelf gemaakt was. Om het aantal gewonden te verminderen, zet de politie hoog in op het tegengaan van de (vroegtijdige) handel en het illegaal bezitten en opslaan van vuurwerk. Vanaf 1 oktober dit jaar nam de politie al ruim 28.700 kilo illegaal vuurwerk in beslag.

Strafbaar

‘Illegaal vuurwerk is niet alleen gevaarlijk voor u en uw omgeving, maar ook strafbaar’, waarschuwt de vuurwerkexpert. ‘U riskeert een boete of zelfs gevangenisstraf als u illegaal vuurwerk bezit, afsteekt of verhandelt. Het is niet zomaar een overtreding, maar een misdrijf. U kunt hiervoor een strafblad krijgen.’ Meer informatie over de straffen vindt u hier. Wilt u weten of het vuurwerk dat u heeft uitgezocht illegaal is, doe dan de vuurwerktest.

Vuurwerk bestellen

Legaal vuurwerk mag via internet besteld worden, maar uiteraard alleen als het aan de eisen van de Nederlandse wet voldoet. Het mag echter nooit per pakket thuis worden afgeleverd. ‘De reden daarvan is dat het erg gevaarlijk is om vuurwerk in een gewone auto of bestelbus te vervoeren’, legt de vuurwerkexpert uit. ‘Als verboden vuurwerk ontbrandt in een kleine ruimte is de (massa) explosie vele malen heviger. Met alle gevolgen van dien!’

Legale verkoop

Legaal consumentenvuurwerk is dit jaar alleen te koop op zaterdag 28, maandag 30 en dinsdag 31 december. Dit vuurwerk heeft altijd een Nederlandse gebruiksaanwijzing en de aanduiding ‘geschikt voor particulier gebruik’.

Meer weten?

Meer informatie over het veilig omgaan met vuurwerk, vindt u op deze website en op de jongerenwebsite van de politie, vraaghetdepolitie.nl. Ook op de websites van de Rijksoverheid en VeiligheidNL kunt u meer lezen over vuurwerk.

Bron
 
De gevaren schuilen in het fout afsteken van vuurwerk, maar ook vooral in het vuurwerk zelf. Illegaal vuurwerk is niet getest en gekeurd.

De gevaren schuilen meer in de gebruiker dan in het vuurwerk natuurlijk. En niet getest? Bijna al die Poolse en Belgische nitraten enzo hebben CE keurmerk dus net zo (on)veilig als NL vuurwerk.
 
Zie je het al voor je dat triplex jorge of xplode (ga zo maar door) vuurwerk leveren dat niet getest is? Een 6" shell wat maar de vraag is of die goed gaat en of gemaakt is, Wat een flauwekul door te zeggen het is niet getest en dan dat erbij het ongeteste vuurwerk gaat bijna niet fout als iemand het normaal afsteekt. Heb nog nooit een knaller gezien met alleen schietlont.. Rare redenen hebben ze
 
Back
Bovenaan