Een traditie verander je niet door alleen een verbodsbord op te hangen

Fegefeuer

VWC lid
COMMENTAAR

Rotterdam neemt opnieuw het voortouw in de lobby voor een landelijk vuurwerkverbod. Maar intussen geeft de stad zelf het compleet verkeerde signaal.

Peter Groenendijk 01-02-25, 08:01Laatste update: 09:41

In een paar weken tijd is Carola Schouten een van de meest prominente voorvechters van een landelijk vuurwerkverbod geworden. Ze begon ermee op oudjaarsavond, drie uur nadat de 14-jarige Jack uit Rotterdam-West was omgekomen bij een vuurwerkongeluk, en bleef er daarna op hameren - ook deze week. ,,Het blijkt maar weer dat een vuurwerkverbod werkt als het ook echt een landelijk vuurwerkverbod is”, zei ze onder meer. ,,Het enige wat werkt, is een landelijk vuurwerkverbod.”

Schouten heeft natuurlijk gelijk: een lokaal vuurwerkverbod, zoals in Rotterdam, heeft totaal geen zin. Zo’n verbod maakt alleen kans op landelijk niveau. Maar dat is maar een deel van het verhaal. Het dodelijke ongeluk gebeurde, net als de meeste ernstige ongelukken, met vuurwerk dat allang verboden ís. Met een landelijk verbod op consumentenvuurwerk - áls dat er al komt - zijn de cobra’s en zware pijlen niet ineens de wereld uit. Daar is veel meer voor nodig.

Beloofd​

Eén van die dingen: goede alternatieven voor wie van vuurwerk houdt. Het was ooit zelfs de basis onder het idee van het vuurwerkverbod: professionele vuurwerkshows waar iedereen van kan genieten, zonder zelf iets af te steken.

Maar uitgerekend Rotterdam, de stad die voorop loopt in de lobby voor een vuurwerkverbod, zet nu een streep door die vuurwerkshows. Toen de stad in 2020 een lokaal verbod afkondigde, werd nota bene nog beloofd dat veertien wijken hun eigen vuurwerkshow zouden maken. Die kwamen er nooit, en sterker nog: de vuurwerkshows die er al waren, worden nu in het kader van bezuinigingen geschrapt.


Voorbeeld​

Deze week kwam de lokale VVD met een reddingspoging: het Nationale Vuurwerk moet behouden blijven, maar dan via een crowdfunding onder bewoners en ondernemers. Een idee waar Schouten volgens de VVD ‘dolenthousiast’ over is. De strijd voor een algeheel vuurwerkverbod is Rotterdam blijkbaar wel een uitgebreide lobby waard, maar niet de acht ton voor een vuurwerkshow die het alternatief zou moeten zijn.
Als Rotterdam écht vindt dat het tijd is om anders met vuurwerk om te gaan, moet het college dat ook laten zien. Het is altijd makkelijk om naar Den Haag te wijzen, maar geef eerst het goede voorbeeld maar eens. Want als het lokale verbod ons sinds 2020 iets heeft opgeleverd, is het deze les: een traditie verander je niet door alleen een verbodsbord op te hangen.

 
In dit soort dossiers komt het naar mijn idee ook sterk naar voren dat, personen als Schouten als burgemeester, méér invloed op de politiek kunnen uitoefenen dan als lid van de kamer dan wel kabinet. Ze kunnen hun eigen plan trekken en daarmee Den Haag vrijelijk(er) bestoken met hun, ik vind persoonlijke, gedachtegoed. Maar dat laatste zien we ook duidelijk terug in andere steden met de nodige burgemeesters. In die zin is deze column ook wel intrigerend, want als de stad Rotterdam en de burgemeester écht korte meppen wil maken met het vuurwerk dan volgen ze inderdaad de alternatieven voor het vuurwerk concreet op en zijn ze transparant over het wel / geen succes. Dat deze burgemeester ook leader of de taskforce explosieven is in de stad en hoe vrijelijk ook dat maar gelinkt blijft worden aan een landelijk verbod is me niet duidelijk. Zeker niet in januari van een nieuw jaar.
 
Een burgemeester moet er voor elke bevolkingsgroep zijn, beetje proberen verbinden enz. Echter gebeurd het tegenovergestelde.

Dat van die 14 shows is ook waanzin, eerst lekker maken en dan wegstrepen, vals en onbetrouwbaar gedrag. Nooit en te nimmer meegaan in alternatieven want je ziet wat ze doen.
 
Een Vuurwerkshow beloven en vervolgens de burger dmv crowdfunding er voor op laten draaien. Ze hangen je een worst voor. Uiteindelijk zit je met Oud en Nieuw te Ganzenborden of zoiets. Dat hebben ze het liefst.
 
Waarom dat geld bijdragen als je het zelf kan uitgeven, en zekerheid hebt dat het daadwerkelijk ook de lucht ingaat? Hopelijk stoken ze 10 x zo hard aankomende jaarwisseling. Ben geen Rotterdammer maar de middelste vinger jeukt erg. De gemeente heeft gekozen voor een verbod toch? Niet de burgers. Betaal maar mooi uit eigen zak!
 
Waarom dat geld bijdragen als je het zelf kan uitgeven, en zekerheid hebt dat het daadwerkelijk ook de lucht ingaat? Hopelijk stoken ze 10 x zo hard aankomende jaarwisseling. Ben geen Rotterdammer maar de middelste vinger jeukt erg. De gemeente heeft gekozen voor een verbod toch? Niet de burgers. Betaal maar mooi uit eigen zak!
Dit dus waarom betalen als je zelf kan kopen. De gemeenteraad van Dordrecht doet het met gemeente Papendrecht maar wat blijkt gemeente Zwijndrecht heeft geen geld om mee te doen zelfs 6000 euro hebben ze.niet, opperen een verbod maar gemeente Dordrecht moet het bekostigen en vragen niets aan de burgers en ondernemers. Maar goed ze kunnen in Dordrecht 4000 man kwijt maar moet eerlijk bekennen het is werkelijk een succes eerlijk is eerlijk, maar in de buitenwijken gaat Dordrecht ook helemaal los en word er genoeg vuurwerk verkocht.
 
Echt een goed genuanceerd verhaal van deze Groenendijk. Dat zie je niet vaak over dit onderwerp.

De gemeentelasten zijn de afgelopen jaren overigens wel bizar toegenomen, vrijwel elke gemeente verwacht een fors tekort. Beetje lang verhaal om helemaal uit te leggen maar een goed voorbeeld hiervan is dat in Den Haag besloten is om de kosten van jeugdzorg in de gemeenten te beleggen.
Als je moet besparen en kiezen tussen jeugdhulp, wmo of andere sociale lasten en vuurwerk.. Dan hoop zelfs ik als liefhebber dat ze zo'n show dan laten schieten.
Maar goed.. Zo'n show hoeft van mij sowieso niet natuurlijk. En een verbod op basis van de huidige argumenten vind ik echt krankzinnig.
 
Dat van die 14 shows is ook waanzin, eerst lekker maken en dan wegstrepen, vals en onbetrouwbaar gedrag. Nooit en te nimmer meegaan in alternatieven want je ziet wat ze doen.

Had je anders verwacht? Dit riep ik vanaf begin af aan al. Ze willen van het vuurwerk af, eerst consumentenvuurwerk en daarna de vuurwerkshows, alles voor het milieu en klimaat.
 
Back
Bovenaan