‘2 nachten vuurwerk maakt meer ogen stuk dan 4 jaar oorlog in Irak en Afghanistan’

ylke

VWC lid
‘2 nachten vuurwerk maakt meer ogen stuk dan 4 jaar oorlog in Irak en Afghanistan’

De aanleiding

Consumentenvuurwerk zorgt voor veel gewonden. Dat wilde Het Oogziekenhuis Rotterdam nog eens benadrukken, in een persbericht dat op Nieuwjaarsdag verstuurd werd. Het bevatte een opmerkelijke vergelijking, die her en der werd overgenomen, zoals op de sites van Metro, Trouw en het Reformatorisch Dagblad. De vergelijking luidde: „In Nederland krijgen we het voor elkaar om in twee nachten door vuurwerk meer oogletsels te veroorzaken dan alle 512 oogtrauma’s opgelopen door Amerikaanse troepen gedurende vier jaar militaire vijandelijkheden in Irak en Afghanistan.” Dat checken we.

Waar is het op gebaseerd?

We vragen woordvoerder Robert Spiering van Het Oogziekenhuis Rotterdam naar de herkomst van de getallen. Het aantal oogletsels door vuurwerk, vertelt hij, is afkomstig van het Nederlands Oogheelkundig Genootschap (NOG). Over de afgelopen jaarwisseling gaan deze cijfers nog niet: pas over anderhalve week zal het NOG het resultaat van die telling naar buiten brengen.

Het cijfer over de ogen van Amerikaanse troepen is afkomstig uit een wetenschappelijk artikel uit 2008, naar buiten gebracht door de American Academy of Ophthalmology.

En, klopt het?

Allereerst: waarom wordt er gesproken over twee nachten? Worden de meeste vuurwerkgerelateerde oogletsels niet in één nacht opgelopen, namelijk Oudjaarsnacht? Dat begrijpen we verkeerd, zegt Spiering: voor die „twee nachten” is het de bedoeling dat we twee jaarwisselingen bij elkaar optellen. Tijdens de jaarwisselingen waar het begin van 2014 en 2015 gevierd werden, waren dat er samen 572 (311 in 2013-2014 en 261 in 2014-2015). Tel je twee andere jaarwisselingen bij elkaar op, uit de periode 2008 tot 2015, dan kom je op vergelijkbare getallen , tussen de 560 en 670. Nota bene: het gaat hier om het aantal ogen dat letsel opgelopen heeft. Niet om het aantal patiënten dat met oogletsel medische hulp heeft gezocht. Wanneer iemand dus door één rotje aan twee ogen gewond is geraakt, telt dat mee voor twee oogtrauma’s.

Klopt het dus dat twee jaar vuurwerk in Nederland inderdaad meer ogen stuk maakt dan vier jaar oorlog? Nou, met het Amerikaanse cijfer is wel een klein probleempje. Het wetenschappelijke artikel waarnaar wordt verwezen, spreekt niet over 512, maar over 523 oogtrauma’s. Die letsels zijn opgelopen tussen maart 2003 en oktober 2006. (Strikt gesproken kun je dat misschien beter drieënhalf dan vier jaar noemen.) Dat verschil berust niet op een andere telling, maar op een vergissing, laat woordvoerder Spiering weten.

Vergelijk je de aantallen patiënten in plaats van letsels, dan kom je overigens op dezelfde uitkomst uit. 387 militairen hadden oogletsel, en bij twee opgetelde jaarwisselingen telkens ruim 450 vuurwerkslachtoffers.

Conclusie

Er is een beetje retorisch gesjoemeld met de cijfers, vinden we, doordat twee jaarwisselingen bij elkaar opgeteld worden. Transparanter zou zijn om te spreken van „twee jaarwisselingen”. Maar vuurwerk veroorzaakt inderdaad meer oogschade, als je de verwondingen bij twee jaarwisselingen vergelijkt met het aantal oogletsels bij Amerikaanse militairen in Irak en Afghanistan in 2003-2006. Dat waren er echter niet 512, maar 523. Daarom beoordelen we de stelling als grotendeels waar.

Bron
 
als je het zo wilt stellen..... hoeveel ogen zijn er bij de tegenpartij en bij de burgerbevolking verloren gegaan.

wat een gezwam dit. een kogel in je oog of een blok beton/steen van een gebouw wat door een bom met 4 a 500 km per uur tegen je kop komt veroorzaakt niet alleen oogletsel he :p

Linkse propaganda.

Om in deze totaal niet vergelijkbare situatievergelijking te blijven......... hoeveel doden zijn er de afgelopen 100 jaar gevallen tijdens oud en nieuw, en hoeveel in een maands tijd in irak.......
i rest my case
 
Wat is het cijfer van doden in die vier jaar oorlog tegenover de volgens mij 6 vuurwerk gerelateerde in NL uit de laatste 4 jaar?

Zit volgen mij ook wel een klein percentage verschil in :bonk:

Gr
Marchel
 
Inderdaad, wat een vergelijking zeg... Als je op die manier gaat vergelijken kan je zelfs van een potje schaken een vervelende hobby/denksport maken, die toch maar snel verboden moet worden..!
 
Nogal logisch dat er in Nederland meer oogslachtoffers vallen, al die vluchtelingen uit Irak en Afghanistan zitten al lang hier. Er zijn ginder gewoon geen mensen meer om hun ogen om zeep te helpen.

Los daarvan vind ik het bijzonder kansloos dat ze enkel de 'Amerikaanse troepen' nemen en niet de burgerslachtoffers.
 
Het is al weer triest genoeg dat ze oorlog met vuurwerk vergelijken. Mogen wij dan de dodelijke slachtoffers in deze periode ook onderling gaan onderzoeken? (Dat interesseert ons toch als liefhebber helemaal niet...)
Snappen ze nou echt niet dat ze appels met peren aan het vergelijken zijn.
 
Sjoemelen met statistieken kan iedereen wel. Wat een broddel.

Hier ook een leuke: Van alle gewonden in Nederland door elke oorzaak, zijn de vuurwerkslachtoffers nog geen eens 0.1%.
 
Per jaar sterven er in nederland gemiddeld 135.000 Mensen.
afgelopen jaar is er zover ik weet 1 persoon om het leven gekomen door vuurwerk.

Hieruit kan men opmaken dat vuurwerk afsteken 1 van de veiligste bezigheden is...... OOIT :p
 
als je in de auto rijdt doe je een gordel om, en oudjaarsavond gewoon een vuurwerkbril.
ik heb al 2 keer vuurwerk gehad dat niet goed ging en zie alles nog. dit jaar schoot er gelijk een tube vuurwerk af dat zelfs mijn lampje van mijn hoofd schoot. natuurlijk veel vonken en vuur. moet een nieuwe vuurwerkbril maar mijn ogen zijn prima in orde dankzij de bril. natuurlijk is elk slachtoffer er 1 teveel maar ja als je geen bril opdoet omdat het niet stoer is of wat dan ook, ja dan kan het verkeerd aflopen. net als geen gordel dragen.
 
Wat een geneuzel weer, 1 seizoen wintersport heeft heeft ook 4 keer zoveel heup fracturen als 4 jaar oorlog irak afghanistan.
 
Die vergelijking van de heer Faber over het aantal letsels aan ogen die bij de Amerikanen in Irak en Afghanistan tijdens 4 jaar oorlog zijn gevallen slaan helemaal nergens op. Daar wordt met scherp geschoten dus een oogletsel is dodelijk. Een kogel door je scherfwerende bril levert geen oogletsel op maar dodelijk letsel en dat telt dus niet mee.
Als wij op oudejaarsavond met zo'n beschermende uitrusting naar buiten gaan dan is ook in Nederland het aantal slachtoffers te verwaarlozen en kan de heer Faber naar de sociale dienst.
 
Back
Bovenaan