Nieuwe regels voor oude traditie: deskundigen voorspellen effect van vuurwerkverbod

Josselin Gordijn 03-04-25, 03:00
Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor een algeheel vuurwerkverbod. Gaat dit leiden tot meer veiligheid op straat, of vinden relschoppers al snel een alternatief? Experts laten hun licht erover schijnen.

,,Zolang er ergens vuurwerk beschikbaar is, zal het worden afgestoken. Alleen een algeheel verbod gaat werken, en nog beter zal het zijn als dit ook op Europees niveau geregeld wordt. In België en Duitsland is natuurlijk nog steeds vuurwerk te koop. Kijk je naar specifiek vuurwerk als lawinepijlen - die worden gebruikt om lawines op te wekken - blijven die via via gewoon te koop. Steek je dat af in je achtertuin, dan liggen de ramen van de buren eruit.”

"Vier op de tien vuurwerkslachtoffers zijn omstanders"
Martijntje Bakker, Directeur VeiligheidNL

Toch denkt Van Riel dat een verbod zeker zal zorgen voor meer veiligheid op straat. ,,Want een heel grote groep gaat zich aan de afspraken houden.” En dat geldt voor zowel de mensen die vuurwerk afsteken, als voor hulpverleners en voor omstanders, zegt Martijntje Bakker, directeur van VeiligheidNL, kenniscentrum letselpreventie.
,,In de letselcijfers zien we dat ruim vier op de tien vuurwerkslachtoffers die op de spoedpost of de spoedeisende hulp moet worden behandeld, omstanders zijn.” Onder hen zijn veel kleine kinderen. Dat komt volgens Bakker omdat omstanders minder beschermmaatregelen nemen, zoals het dragen van een beschermende bril of oordoppen. ,,Er wordt vaak gezegd dat het probleem ligt bij ongevallen met zwaar illegaal vuurwerk, maar lang niet alle ellende wordt door illegaal vuurwerk veroorzaakt.”

Politie verwacht veiliger straatbeeld
Ook de politie verwacht een veiliger straatbeeld, en niet alleen tijdens de jaarwisseling, zegt een woordvoerder van de landelijke korpsleiding. ,,Vuurwerk, zowel illegaal als legaal, wordt het hele jaar door afgestoken tijdens demonstraties, in voetbalstadia, voor het uitlokken van explosies.” De politie werd de afgelopen jaren bestookt met verboden - en consumentenvuurwerk. Daarvan zijn de gevolgen net zo heftig, laten zij weten. De afgelopen jaarwisseling waren 295 politiemensen en 44 hulpverleners slachtoffer van agressie en geweld.

Geen illusie
De illusie dat er helemaal geen vuurwerk meer afgestoken wordt hebben ze niet, aldus de woordvoerder. ,,Maar als het verboden wordt, houdt het grootste deel van de mensen zich eraan. En voor ons wordt de handhaving overzichtelijker.” Dat komt onder andere doordat er eenduidige regelgeving zal gelden, die in het hele land hetzelfde is en dus niet per gemeente verschilt, en omdat er niet langer onderscheid wordt gemaakt tussen legaal en illegaal vuurwerk: het is allebei verboden. ,,Afsteken is per definitie strafbaar. Hetzelfde geldt voor verkoop en distributie.”

Wat zijn de alternatieven voor relschoppers? ,,De tijd zal het leren”, zegt de politie. Volgens Veiligheidsexpert Van Riel zullen er altijd ‘ettertjes en criminelen’ zijn. ,,Misbruik hou je altijd. Net als jeugd die uitprobeert.” Dat komt onder andere doordat er eenduidige regelgeving zal gelden, die in het hele land hetzelfde is en dus niet per gemeente verschilt, en omdat er niet langer onderscheid wordt gemaakt tussen legaal en illegaal vuurwerk: het is allebei verboden. ,,Afsteken is per definitie strafbaar. Hetzelfde geldt voor verkoop en distributie.”

Wat zijn de alternatieven voor relschoppers? ,,De tijd zal het leren”, zegt de politie. Volgens Veiligheidsexpert Van Riel zullen er altijd ‘ettertjes en criminelen’ zijn. ,,Misbruik hou je altijd. Net als jeugd die uitprobeert.”
Copyright: AD.nl
Artikel: https://www.ad.nl/binnenland/nieuwe...orspellen-effect-van-vuurwerkverbod~a1b5840d/

Vuurwerkverbod_Ad.nl.JPG
 
Ook elke keer dat gezeik over dat een verbod zeker zal helpen mbt veiligheid. Goh!! Verbied je autorijden en dan zal je zien dat het aantal verkeersslachtoffers fors daalt. Tenenkrommend
 
Ik vraag mij altijd af hoe jullie dat bedoelen. Dat de zink 902 met siereffect er sowieso nooit voor gebruikt zal zijn, lijkt me evident, maar of de 901 ("Signalraket") nooit echt om die reden ontstaan is, heb ik niet uitgezocht. De diensten zullen er nu hun eigen explosieven voor hebben, maar dat de volksterm ervoor "lawinepijl" ergens op gebaseerd is, is wel zeker; men gebruikt explosieven om lawines op te wekken, zonder stok zoals....juist

 
Laatst bewerkt:
Lawinepijlen - die worden gebruikt om lawines op te wekken ...... wat een niveau.... :bonk:
Ja en dat word dan als expert aan het woord gelaten....🥱

Ik heb overigens meerdere keren geprobeerd om hieronder te reageren en te zeggen dat dit totaal onjuiste informatie is, word er gewoon niet geplaatst.

KUTKRANT!!
 
die van Riel raadplegen ze ook wel vaker bij omroep brabant, ik snap niet dat hij een podium krijgt hij kraamt regelmatig aantoonbaar onzin/onjuistheden uit. De journalisten nemen het maar wat graag 1 op 1 over.
 
Experts? eerder mensen met een IQ lager dan dat van Bonnie St. Clair. Zoveel domvolk dat geen verstand hebben van waarover ze praten de laatste tijd id media.
 
Ja en dat word dan als expert aan het woord gelaten....🥱

Ik heb overigens meerdere keren geprobeerd om hieronder te reageren en te zeggen dat dit totaal onjuiste informatie is, word er gewoon niet geplaatst.

KUTKRANT!!
En anders niet.Gewoon Kut!!!
 
Waarom zijn onze agenten zo incapabel dan? Het is toch heel simpel, boem is illegaal en sterren in de lucht is legaal. Hoe facking moeilijk is het?

Dat weten ze gerust wel maar ze gebruiken dit als argument om het consumentenvuurwerk te kunnen verbieden, dat is namelijk hun uiteindelijke doel.

De tegenstanders hebben jarenlang het beeld geschetst dat alle ellende door legaal consumentenvuurwerk komt, ze hebben alle incidenten met zwaar illegaal vuurwerk op 1 hoop gegooid met legaal consumentenvuurwerk en ze hebben het gewoon "vuurwerk" genoemd.

Laten ze in de mainstream media video's zien van vernielingen en zwaar gewonden door zwaar illegaal vuurwerk en ze presenteren het als "vuurwerk".
Daardoor hebben de mensen vandaag de dag een pesthekel aan vuurwerk omdat ze denken dat die harde knallen de huidige standaard is en gewoon bij de fietsenmaker op de hoek gekocht kan worden wat natuurlijk helemaal niet waar is.

De laatste jaren word steeds meer via de mainstream media duidelijk dat niet het legale consumentenvuurwerk het grote probleem is maar voornamelijk het zware illegale vuurwerk en dit wordt de laatste jaren ook bij incidenten benoemd dus er werd op dat moment wel onderscheid gemaakt tussen legaal consumentenvuurwerk en zwaar illegaal vuurwerk.

Ook werd in de mainstream media bekend dat er ook door alcohol- en drugsmisbruik veel mensen met letsel op de SEH binnenkomen, op elke vuurwerkgewonde komen 10 mensen met letsel binnen door alcohol- en drugsmisbruik.

Dus omdat de tegenstander nu die stok om mee te slaan kwijt dreigde te raken en ze een vuurwerkverbod uit hun handen zagen glippen gooien ze het nu over een andere boeg en lopen ze te verkondigen dat ze legaal vuurwerk moeten verbieden om het zware illegale vuurwerk aan te kunnen pakken wat uiteraard onzin is.
 
Schaatsen per direct gaan verbieden! 40.000 slachtoffers in een paar dagen tijd... De SEH en de hulpverlening overbelast... Dit is zo krom zo niet fair.... De normale consument is opnieuw de dupe... Ondernemers en importeurs naar de kloten geholpen door de meest onbetrouwbare overheid allertijden... Ben echt benieuwd naar de branche of zij het nog op kunnen brengen in een rechtzaak tegen deze gekke overheden te beginnen. Nota bene immaterieel erfgoed... En nu?
 
Schaatsen per direct gaan verbieden! 40.000 slachtoffers in een paar dagen tijd... De SEH en de hulpverlening overbelast... Dit is zo krom zo niet fair.... De normale consument is opnieuw de dupe... Ondernemers en importeurs naar de kloten geholpen door de meest onbetrouwbare overheid allertijden... Ben echt benieuwd naar de branche of zij het nog op kunnen brengen in een rechtzaak tegen deze gekke overheden te beginnen. Nota bene immaterieel erfgoed... En nu?
Daaraan kun je zien dat het ze alleen om het verbieden van consumentenvuurwerk te doen is.

Er zijn zoveel andere dingen waar veel meer gewonden en doden te betreuren zijn.
 
En er zullen altijd gewonden en in het ergste geval doden blijven vallen bij wat dan ook.

Alles dan maar verbieden?
 
Back
Bovenaan